Dluh Sazky vůči věřitelům vyskočí na deset miliard

14.4.2011 19:48   |  

aktualizováno V pátek dorazí do společnosti Sazka žádost správce dluhopisů Bank of New York Mellon na jejich okamžité proplacení, píše server ihned.cz. Jde o 340 milionů eur (8,3 miliardy korun), dluh Sazky tak vzroste na 10 miliard korun. Server také píše, že kandidátem skupin KKCG a PPF na post generálního ředitele Sazky je Kamil Ziegler, který šéfuje realitní části PPF Real Estate. Odchod současného šéfa Sazky Aleše Hušáka je jednou z podmínek, za kterých jsou KKCG a PPF ochotny loterijní firmě pomoci.

Osmimiliardová pohledávka, za kterou se Sazka zaručila 02 arénou a vlastním sídlem bude přihlášena spolu s dalšími v insolvenčním řízení, protože na její proplacení firma nemá peníze.

Penta a E-Invest, které chtějí věřitele vyplatit a Sazku reorganizovat, by musely zaplatit přes deset miliard korun. Dosud přitom počítaly s okamžitými náklady ve výši dvou miliard.

„V souladu s dluhopisovou dokumentací finanční a investiční skupina KKCG s dalšími držiteli dluhopisů daly instrukci správci dluhopisů k jejich okamžitému zesplatnění,“ potvrdil informaci serveru mluvčí skupiny KKCG Dan Plovajko.

Sazka čeká, až informaci o zesplatnění dluhopisů dostane od svěřeneckého správce, sdělil ČTK mluvčí loterijní firmy Jan Tuna. „Případné zesplatnění dluhopisů je ale logickým krokem, protože pokud by to držitelé dluhopisů neudělali, měli by problém s přihlášením pohledávek,“ dodal.

Očekávaný krok správce dluhopisů je důležitý také proto, že při první schůzi věřitelů 26. května bude mít největší slovo věřitel s největším procentem pohledávek. Mezi tzv. zajištěnými pohledávkami - to jsou právě dluhopisy kryté halou a také pozemky, na kterých aréna stojí - tak budou mít navrch PPF a KKCG. Jejich pozice vůči konkurenčním Pentě a E-Investu, které podporuje Hušák, bude podle serveru velmi silná.

O kandidátovi na na nejvyšší post v Sazce – Kamilu Zieglerovi, který je také členem dozorčí rady PPF, prý šéfové skupin KKCG a PPF - Karel Komárek a Petr Kellner, jednali pozdě večer v sídle PPF.

Informaci serveru ihned.cz potvrdil jeden z minoritních akcionářů Sazky, který se schůzky zúčastnil. Ziegler informaci nechtěl komentovat.

PPF Zieglera vysílala vysílala na různé projekty, kde měla své zájmy. V minulosti pracoval také například v AAA Auto nebo v developerské společnosti ECM REI, kde v roce 2008 nastoupil na post viceprezidenta pro finance.

Investiční skupiny PPF a KKCG jsou největšími věřiteli Sazky a a jsou zastoupeny v prozatímním věřitelském výboru.

Kamil Ziegler

Autor: sal, čtk

Komentáře

Čtěte také

Akcie hlavních britských podniků smazaly ztráty z brexitu

Akcie hlavních britských podniků smazaly ztráty z brexitu

Akciové trhy v kontinentální Evropě i v Británii dnes pokračovaly v růstu. K jejich zotavování z hlubokého dvoudenního propadu vyvolaného šokem z rozhodnutí Británie odejít z… více

Komerční prezentace
Mobilní web