Dluh Sazky vůči věřitelům vyskočí na deset miliard

14.4.2011 19:48   |  

aktualizováno V pátek dorazí do společnosti Sazka žádost správce dluhopisů Bank of New York Mellon na jejich okamžité proplacení, píše server ihned.cz. Jde o 340 milionů eur (8,3 miliardy korun), dluh Sazky tak vzroste na 10 miliard korun. Server také píše, že kandidátem skupin KKCG a PPF na post generálního ředitele Sazky je Kamil Ziegler, který šéfuje realitní části PPF Real Estate. Odchod současného šéfa Sazky Aleše Hušáka je jednou z podmínek, za kterých jsou KKCG a PPF ochotny loterijní firmě pomoci.

Osmimiliardová pohledávka, za kterou se Sazka zaručila 02 arénou a vlastním sídlem bude přihlášena spolu s dalšími v insolvenčním řízení, protože na její proplacení firma nemá peníze.

Penta a E-Invest, které chtějí věřitele vyplatit a Sazku reorganizovat, by musely zaplatit přes deset miliard korun. Dosud přitom počítaly s okamžitými náklady ve výši dvou miliard.

„V souladu s dluhopisovou dokumentací finanční a investiční skupina KKCG s dalšími držiteli dluhopisů daly instrukci správci dluhopisů k jejich okamžitému zesplatnění,“ potvrdil informaci serveru mluvčí skupiny KKCG Dan Plovajko.

Sazka čeká, až informaci o zesplatnění dluhopisů dostane od svěřeneckého správce, sdělil ČTK mluvčí loterijní firmy Jan Tuna. „Případné zesplatnění dluhopisů je ale logickým krokem, protože pokud by to držitelé dluhopisů neudělali, měli by problém s přihlášením pohledávek,“ dodal.

Očekávaný krok správce dluhopisů je důležitý také proto, že při první schůzi věřitelů 26. května bude mít největší slovo věřitel s největším procentem pohledávek. Mezi tzv. zajištěnými pohledávkami - to jsou právě dluhopisy kryté halou a také pozemky, na kterých aréna stojí - tak budou mít navrch PPF a KKCG. Jejich pozice vůči konkurenčním Pentě a E-Investu, které podporuje Hušák, bude podle serveru velmi silná.

O kandidátovi na na nejvyšší post v Sazce – Kamilu Zieglerovi, který je také členem dozorčí rady PPF, prý šéfové skupin KKCG a PPF - Karel Komárek a Petr Kellner, jednali pozdě večer v sídle PPF.

Informaci serveru ihned.cz potvrdil jeden z minoritních akcionářů Sazky, který se schůzky zúčastnil. Ziegler informaci nechtěl komentovat.

PPF Zieglera vysílala vysílala na různé projekty, kde měla své zájmy. V minulosti pracoval také například v AAA Auto nebo v developerské společnosti ECM REI, kde v roce 2008 nastoupil na post viceprezidenta pro finance.

Investiční skupiny PPF a KKCG jsou největšími věřiteli Sazky a a jsou zastoupeny v prozatímním věřitelském výboru.

Kamil Ziegler

Autor: sal, čtk

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web