Dluhopisové fondy nabírají nepříznivý kurz

26.3.2010 9:35   |  

V současné době doporučujeme omezit investice do dluhopisových fondů a jejich podíl v portfoliích našich klientů snižujeme. Místo nich doporučujeme, aby převažovaly částečně akciové instrumenty a výrazně převažovala hotovost (hotovost ve smyslu spořičích účtů, ne peněz v peněžence).

Nízký výnos, vyšší riziko

Důvody pro snižování dluhopisů jsou dva. Zaprvé – nízká úroveň výnosů na dluhopisovém trhu a jejich očekávaný růst (viz graf). Růst výnosů pro dluhopisy znamená pokles ceny. Zadruhé – potenciální riziko v trendu zadlužování států. Hrozí, že investoři nebudou chtít kupovat státní dluhopisy v takových objemech. Nebo budou žádat vyšší výnosy.

V současnosti je výnos pětiletého státního dluhopisu 2,23 procenta. Když zohledníme náklady fondu, dostaneme se s očekávaným výnosem dluhopisových fondů hluboce pod dvě procenta za rok.

Proto doporučujeme ponechávat více prostředků v likvidních produktech. Ty nabízejí jen o trochu nižší výnosy, ale s daleko větším bezpečím a větší možností reagovat na změny na trhu.

Preference spořicích účtů

Pro bezpečné a krátkodobé uložení peněz se často doporučují fondy peněžního trhu nebo spořicí účty. V současné době se kloníme ke spořicím účtům, protože očekáváme velmi nízké zhodnocení ve fondech peněžního trhu. Fondy peněžního trhu typicky nakupují státní pokladniční poukázky. Ty v současnosti nabízejí výnos 1,45 procenta. Náklady fondů již tak nízký výnos ještě poníží. Očekáváme, že fondy peněžního trhu budou vydělávat kolem jednoho procenta. Proti nim spořicí účty nabízejí výnosy kolem dvou procent (například ING konto 2,25 procenta či AXA Bank 2,5 procenta). Když u spořicích účtů zohledníme daně, dostaneme se těsně pod výnos dvě procenta.

Jen část portfolia

Dluhopisové fondy však z portfolií úplně nevynecháváme, ale pouze snižujeme jejich váhu na polovinu proti neutrální váze.

Autor je analytikem společnosti Fichtner

Autor: Petr Syrový

Komentáře

Čtěte také

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

V průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce začaly terénní práce pro továrnu na výrobu pneumatik. Stavba jihokorejského Nexenu začne ale až v příštím roce, termín otevření se totiž… více

Mobilní web