Dluhopisy problémových zemí lámou rekordy, krize může zasáhnout i Francii

26.11.2010 15:08   |  

Výnosy z dluhopisů některých zemí eurozóny ve čtvrtek dosáhly nových maxim. To znamená, že financování jejich státního dluhu stále zdražuje. Ekonomové podle deníku Financial Times dokonce začínají spekulovat o tom, kdy se dluhová nákaza rozšíří do Francie a možná i do Nizozemska.

Výnosy desetiletých dluhopisů v případě Irska dosáhly devíti procent a u Portugalska sedmi procent. To je také jeden z důvodů, proč některé země tlačí na Lisabon, aby neváhal a požádal eurozónu a Mezinárodní měnový fond o pomoc.

„Lesní požár je velmi těžké uhasit. Nákaza si případně může proklestit cestu až do Francie. Trhy jsou velmi nervózní,“ řekl Financial Times ekonom ze společnosti Icap Don Smith.

Čtvrteční paniku na trzích nejspíš způsobila slova guvernéra německé centrální banky a člena bankovní rady Evropské centrální banky Axela Webera na večeři, která se konala na německé ambasádě v Paříži. Podle něj by unie mohla navýšit finanční prostředky v záchranném fondu eurozóny. Spolu se zapojením MMF a nákupního programu pro dluhopisy od ECB by celková pomoc mohla dosáhnout až 925 miliard eur. Nyní činí celková pomoc 750 miliard eur, z čehož 440 miliard eur tvoří záchranný fond eurozóny.

„Děsí mě to. Investoři, kteří minulý týden zachovávali klid, v současnosti všichni prodávají,“ citují Financial Times nejmenovaného obchodníka z americké investiční banky.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web