Dluhová krize má první firemní oběť – MF Global

Amerikou otřásá finanční skandál - jeden z největších brokerů MF Global doplatil na to, že nakupoval evropské vládní dluhopisy. Poté, co oznámil kvartální ztrátu ve výši 192 milionů dolarů, jej downgradovaly ratingové agentury a dnes požádal o ochranu před věřiteli.

ilustrační foto
31.10.2011 19:49   |  

Krach má i český rozměr - MF Global jako světový broker byl partnerem řady tuzemských obchodníků. Proti brokerovi zasáhl ihned Fed a také burzy, které firmě povolily zadávat jen prodejní pokyny.

Českých klientů makléřů, kteří se zkrachovalým brokerem spolupracovali, by se bankrot neměl dotknout.Firma je totiž povinna oddělovat klientské peněžní prostředky od svých na účtech vedených v bance, banka nemůže pohledávky započíst. Kromě toho jsou klientské účty pojištěny do 50 tisíc liber.

„Společnost Colosseum obchoduje přes více brokerů, provoz je tedy ovlivněn pouze částečně. Pokud je historie určitým vodítkem, mělo by být obchodování brzy obnoveno bez dopadů na klientské prostředky,“ řekl E15 spolumajitel Colossea Štěpán Pírko.


Čtěte také: Návrhy by byly, boj s dluhy však zůstává otevřený


MF Global přiznává dluhy ve výši zhruba 40 miliard dolarů a aktiva v o něco vyšší úrovni. Mezi největší nezajištěné investory patří JP Morgan s více než miliardou dolarů a Deutsche bank, na klientských účtech je cca 7 miliard dolarů.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

Neznámí útočníci odpálili v noci na dnešek bombu u budovy kriminologického institutu v Bruselu. Informovala o tom místní média s tím, že v areálu vznikly značné hmotné škody. Při… více

Mobilní web