Dluhová krize v EU výrazně zbrzdí růst ve východní Evropě

Pokračující dluhová krize eurozóny výrazně brzdí ekonomiky zemí východní Evropy a střední Asie a růst v tomto regionu se letos zpomalí na 3,4 procenta z loňských 5,1 procenta. Odhadla to v páteční zprávě o vývoji regionu Světová banka, Oblast, kterou banka ve zprávě zkoumá, zahrnuje 30 zemí a prostírá se od České republiky a Polska přes Balkán, Ukrajinu a Rusko po postsovětské země Střední Asie.

 Prezident univerzity Dartmouth College Jim Yong Kim
21.4.2012 11:21   |  

Region těžil v minulém desetiletí ze silného růstu západní Evropy, nyní jej ale vývoj v zemích eura silně podkopává. „Region zažije útlum oživení, evidentně proto, že jeho značná část je velmi zranitelná negativními vyhlídkami růstu v eurozóně,“ uvedl ke zprávě viceprezident Světové banky pro Evropu a Střední Asii Philippe Le Houerou.


Také čtěte: Novým šéfem Světové banky bude Američan Jim Yong Kim


Nejvýraznější zpomalení zaznamená podle banky Turecko, kde růst hrubého domácího produktu spadne na 2,9 procenta z loňských osmi procent. Růst Ukrajiny se zvolní na 2,5 procenta z 5,2 procenta.

Světová banka podle agentury Reuters upozornila na to, že bankám v regionu hrozí úvěrová tíseň. Je to důsledek napojení tamních bank na bankovní domy v západní Evropě, které dusí dopady dluhové krize a nutnost zvyšovat kapitálovou přiměřenost a omezovat úvěrovou aktivitu.

Největším rizikem pro banky v regionu je podle Světové banky jejich napojení na řecké a italské partnery, což věští potíže zejména pro banky na Balkáně. Řecké a italské banky vlastní asi 60 procent bankovních aktiv v Bulharsku a téměř polovinu aktiv mají italské banky v Chorvatsku, konstatuje zpráva.

Autor: nos,čtk

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web