Dluhy domácností rostou celý rok, v říjnu přidaly pět miliard

aktualizováno Dluhy domácností od začátku roku trvale rostou, v říjnu podle údajů České národní banky meziměsíčně stouply zhruba o pět miliard korun. Bankám a finančním institucím lidé ke konci října dlužili téměř 1,243 bilionu korun. Dluhy podniků stouply o více než 23 miliard na přibližně 1,023 bilionu. V meziročním srovnání dluhy domácností stouply o zhruba 43 miliard korun, dluhy firem o 47 miliard korun.

 peníze, ilustrační foto
28.11.2014 13:16   |  

„Příznivý obrázek o české ekonomice potvrzují i nová data z bankovní statistiky. Proces čištění podnikových bilancí je evidentně u konce, podniky pomalu odkládají opatrnost a začínají nabírat nové úvěry,“ uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

„Nízké úrokové sazby i ceny nemovitostí a zároveň hospodářské oživení a očekávání určitého růstu mezd a poklesu nezaměstnanosti. To jsou argumenty pro další růst zadlužení domácností, které je tvořeno zejména úvěry na bydlení. S blížícími se Vánocemi, které by díky lepšící se hospodářské situaci měli být také bohatší, očekávám i více spotřebitelských úvěrů než před rokem,“ přidal komentář partner PwC Audit Petr Kříž.

„Testy kvality aktiv mateřských společností českých bank dopadly dobře, takže banky by neměly polevovat v úvěrové expanzi. Omezenímbývají přísná pravidla bank pro poskytnutí úvěru, na který tak začínající firma či podnik s nejasnou historií nemusí dosáhnout. Naopak zdravé podniky mají v současné době dostatek hotovosti a o externí zdroje v mnoha případech ani nestojí,“ dodal Kříž k zadlužení podniků.

Rostou i úspory

Úspory domácností a podniků rovněž vzrostly. Na jednodenních vkladech měli lidé ke konci října uloženo asi 1,343 bilionu korun, což bylo o 13 miliard více než v září.

U firem meziměsíčně vzrostly jednodenní vklady o 28 miliard na 783 miliard korun. Meziročně stoupl objem vkladů domácností o 134 miliard a objem vkladů podniků o 82 miliard korun. Na účtech s výpovědní lhůtou se úspory domácností i podniků proti září ztenčily. Domácnostem ubyly více než čtyři miliardy na 304,1 miliardy korun a podnikům asi 440 milionů na 13,6 miliardy korun. Meziročně lidem vklady klesly zhruba o 29 miliard, podnikům stouply o 311 milionů.


Čtěte také:

Zadlužení lidé se obrací v případě finančních problémů na své příbuzné

Rodinný rozpočet

Pavel Páral: Domácí úkoly si musí každý dělat sám

Ilona Švihlíková: Nůžky mezi bohatými a chudými se rozevírají dál


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web