Dluhy domácností šplhají k bilionu korun

31.5.2010 10:28   |  

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během dubna proti konci března zvýšily o 3,93 miliardy korun na 997,3 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 81,6 miliardy korun, vyplývá z dnešních údajů České národní banky.

Zadluženost podniků v dubnu meziročně klesla o 86,5 miliardy korun na 897,6 miliardy korun. Proti březnu se úvěry tuzemských firem snížily o 3,34 miliardy korun.

Jednodenní vklady domácností vzrostly od března o 14,3 miliardy korun na 844,8 miliardy korun. Meziročně se zvýšily o 78,5 miliardy korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně klesly o 4,7 miliardy na 456,5 miliardy Kč. Proti březnu se zvýšily 4,32 miliardy korun.

Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 letos v dubnu zrychlil na 5,2 procenta z březnových 3,3 procenta.

Centrální banka poskytuje uvedenou statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web