Dnešek je poslední den pro dividendu Komerční banky

Dnes mají investoři poslední šanci zinkasovat dividendu Komerční banky z loňského zisku. Paradoxně nemají k dispozici nejdůležitější fakta. Krom její výše totiž zatím není jisté ani to, zda banka dividendu vyplatí. Vedení ústavu sice navrhuje vyplatit 230 korun na akcii, návrh ale musí schválit valná hromada akcionářů. Ta zasedne až o dva týdny později.

Komerční banka
17.4.2014 7:35   |  

„Pokračuje absurdní situace, kdy se před valnou hromadou bude na trhu s akciemi Komerční banky řadu dní obchodovat bez nároku na dividendu, aniž by bylo jasné, zda a v jaké výši bude schválena,“ uvádí Jiří Zendulka z BH Securities. Útěchou investorům může být, že valná hromada zatím výplatní návrhy představenstva pokaždé schválila.

S napětím budou po prohlášení ministra financí Andreje Babiše investoři očekávat dividendu ČEZ. Ačkoli by Babišem avizovaná výplata celého zisku znamenala dividendu 65 korun na akcii, experti očekávají méně.

„Jako rozumné se jeví vyplatit kolem 50 korun na akcii, což by neohrozilo úvěrový rating ČEZ a splnilo by se přání managementu zachovat předvídatelnost firemní finanční politiky,“ uvádí Petr Bártek z České spořitelny. ČEZ by tak nabídl dividendový výnos na prahu devíti procent.

Otazníkem zůstává i Telefónica, jež oznámila výplatu 18 až 30 korun na akcii. „Předpokládáme, že Telefónica vyplatí 25 korun na akcii,“ uvádí Josef Němý z Komerční banky. Jasněji by trh měl mít v květnu.

Konzervativní investory mohou potěšit Pegas a Fortuna. Výrobce netkaných textilií podle analytiků BH Securities nabídne přes 30 korun na akcii, šestiprocentní výnos by pak měla s osmi korunami na akcii nabídnout Fortuna.


Čtěte také:

Pražská burza začne vypočítávat nový index, má zohlednit dividendy

Vlastník skiareálů TMR nevyplatí žádné dividendy, rozhodli akcionáři

Dividendy ČEZ je třeba posoudit ve vztahu k investicím, mírní vášně Sobotka

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web