Do ČNB míří Janáček, na viceguvernéra Tomšík

29.6.2010 14:22   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Sedmičlenná bankovní rada ČNB bude od července kompletní. Prezident republiky do ní dnes nově jmenoval dosavadního hlavního ekonoma Komerční banky Kamila Janáčka (67). Z pozice řadového člena se na viceguvernéra posune Vladimír Tomšík (36).

Jméno Kamila Janáčka se v souvislosti se jmenováním bankovní rady ČNB neobjevilo poprvé. Janáček je dlouholetým známým a bývalým kolegou prezidenta Václava Klause, žena Kamila Janáčka Stanislava je poradkyní prezidenta. „Je to uvážlivá volba, které se nedá nic vytknout,“ komentoval doplnění bankovní rady o Janáčka hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

„Vladimír Tomšík je výbornou volbou, je teoreticky na funkci velmi dobře připraven,“ doplnil Marek. Rozhodnutí prezidenta je moudré, razanci s touhu po dobrodružství mládí vyvážil pragmatismem, konzervativismem a hlubokou životní zkušeností,“ komentoval Janáčkovo jmenování Karel Muzikář starší.

Podle dnešního vyjádření Janáčka je měnová politika ČNB velmi dobře nastavena. „Nedomnívám se, že příliš proaktivní politika by byla dobrá pro přítomnost a budoucnost této ekonomiky,“ uvedl. Podle něj je jeho jmenování do bankovní rady důstojným zakončením jeho kariéry.

Tomšík se při svém jmenování vyjádřil k regulaci finančního sektoru. „Představa, že větší regulací lze zabránit hospodářským cyklům a krizím, není slučitelná s žádnou ekonomickou teorií ani finanční praxí. Česká národní banka bude vždy prosazovat zdravý rozum a zachování principu volného trhu, aby se nestalo, že regulační mánií finančnímu sektoru více ublížíme, než pomůžeme,“ uvedl.

Vedení ČNB tak nově bude působit v sestavě guvernér – Miroslav Singer (42) a viceguvernéři Mojmír Hampl (35) a Vladimír Tomšík. Řadovými členy zůstávají vedle nově jmenovaného Kamila Janáčka akademik Robert Holman (57), bankéř Pavel Řežábek (50) a bývalá členka týmu hlavního ekonoma Komerční banky Eva Zamrazilová (49).

Janáček pracoval od roku 1965 až do roku 1992 v Ekonomickém ústavu Akademie věd. Zde v roce 1969 společně s Václavem Kupkou a Václavem Klausem sepsali studii nazvanou Úvod do zkoumání inflace v československé ekonomice. „Klaus byl hlavním autorem díla, Janáček měl na starost oblast vkladů obyvatelstva a Kupka investic,“ vzpomíná jejich bývalý kolega Ivan Kočárník. Také on jmenování Janáčka do bankovní rady vítá.

„Je dobře, že tam bude někdo dospělejší,“ uvedl. Po změně režimu zamířil Janáček v roce 1992 na pozici náměstka na ministerstvu práce a sociálních věcí. Od roku 1994 zastával pozici hlavního ekonoma Komerční banky. Tuto funkci udržel i po privatizaci banky francouzské Société Générale v roce 2001. K tomu mu určitě pomohla jeho plynulá francouzština. „Je spíše diplomatem než ekonomem, své názory dokáže dobře zahalit,“ řekl E15 anonymně jeden z jeho přátel.

Autor: Tomáš Skřivánek

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web