Do evropských bank tečou miliardy záchranného kapitálu | E15.cz

Do evropských bank tečou miliardy záchranného kapitálu

Do evropských bank tečou miliardy záchranného kapitálu
sídlo ECB ve Frankfurtu
• 
ZDROJ: ČTK/AP

Jaroslav Bukovský

Akcionáři evropských bank v obavách ze selhání v zátěžových testech Evropské centrální banky (ECB) horečně nalévají do svých institucí nové peníze. Jen od počátku roku banky posílily své bilance o 6,5 miliardy eur, což je čtyřikrát více než během prvních čtyř měsíců loňského roku. Vyplývá to z dat výzkumné organizace Dealogic.

Pokračuje tak proces, který započal už v minulém roce. Od loňského července podle údajů Morgan Stanley přibylo v kapitálu evropských bank na 35 miliard eur. Největší strach ze zkoušek bankovní dospělosti panuje v Itálii, na účty tamních bank putovalo přes deset miliard eur. V těsném závěsu byly s více než osmi miliardami řecké banky, přes šest miliard eur pak stála příprava na testy bankovnictví ve Španělsku. „Banky chtějí získat před testy náskok, nikdo nechce být chycen později,“ uvádí analytik Morgan Stanley Huw van Steenis.

Obavy o kapitál se ale týkají i bank ve vyspělých ekonomikách eurozóny. Více než třemi miliardami eur si investoři pojistili lepší výsledky z testů v případě rakouských bank, až pětimiliardová kapitálová injekce má pomoci německé Deutsche Bank. „Deutsche Bank je v tomto ohledu typickou evropskou velkou bankou, má relativně slabé výsledky a čelí vysokým nákladům z titulu soudních řízení, což může vyústit v nedostatek kapitálu,“ míní Eva Olssonová z Mitsubishi Bank. Již dříve oznámila záměr doplnit bezmála 15 miliard eur chybějících v rozvaze i britská Barclays.

Tváří v tvář zátěžovým testům budou banky opatrnější i ve své úvěrové politice. Podle údajů EY kvůli silnější regulaci vzroste úvěrový trh v eurozóně letos o půl procenta, což je pouhá třetina dřívějších odhadů. Přístup k financování se tak podnikům v eurozóně letos dále citelně sníží.

Evropský bankovní úřad (EBA) letos otestuje kapitálovou přiměřenost 124 největších finančních ústavů eurozóny. Banky budou muset podle pravidel Basel III disponovat kapitálem v objemu alespoň osmi procent svých rizikově vážených aktiv.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!