Dobeš s Teličkou kritizují vedení ČSTV kvůli pasivitě v případu Sazky

11.1.2011 12:37   |  

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš (VV) ostře zkritizoval vedení Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), které je prý kolem situace zadlužené Sazky velmi pasivní. Účastníky výkonného výboru vyzval, aby měli odvahu k radikální změně. Stejně kritický je také bývalý český eurokomisař Pavel Telička na adresu předsedy ČSTV Pavla Kořana.

„Jsem velice znepokojený pasivitou hlavního akcionáře Sazky, ČSTV. V současné situaci není nijak aktivní. V normální firmě platí, že akcionáři zaměstnávají předsedu představenstva a ten plní přání akcionářů. Obávám se, že v akciové společnosti Sazka je to přesně naopak. To je to, co mě znepokojuje,“ prohlásil ministr na mimořádné tiskové konferenci.

Podle Dobeše by měl ČSTV v nejbližší době svolat valnou hromadu. Ta by se měla zabývat nejen situací kolem Sazky, ale hlavně volbou nového vedení ČSTV.


Čtěte také: J&T prý prodala Vítkovi půlmilliardový dluh Sazky


„Nedovedu si představit, že současné vedení ČSTV bude kvalitním partnerem tvrdých byznysmenů (kteří usilují o vstup do Sazky - pozn. red.). Naopak si myslím, že nové vedení by mohlo být natolik silné, že pro sport dokáže vyjednat kvalitní podmínky,“ řekl Dobeš a dodal, že současné vedení ČSTV podle něj peníze pro sport vybojovat nedokáže.

Stejného názoru je také Pavel Telička, prezident České rugbyové unie, člen správní rady New World Resources a také lobbista a bývalý eurokomisař. Vyzývá vedení Českého svazu tělesné východy ke svolání mimořádné valné hromady. Předseda ČSTV Kořan podle něj nemá legitimní mandát pro další jednání týkající se společnosti Sazka. Telička poslal podle serveru motejlek.com Kořanovi dopis, ve kterém označuje současnou situaci za „doslova kritickou“ a domnívá se, že je majetek ČSTV v ohrožení.

Stavba O2 arény, která je jednou z hlavních zátěží Sazky, byla podle Dobeše chyba. „Kvůli tomu vypadl jeden velký zdroj financování sportu, tedy jedna miliarda korun od Sazky. Ta místo podpory sportu dává tyto peníze do obchodního projektu, o kterém si můžeme myslet cokoliv,“ poznamenal ministr Dobeš.

Víceúčelová hala v pražské Libni, o jejímž prodeji už údajně akcionáři Sazky jednají se dvěma zájemci, prý navíc ani neplní funkci, kvůli které ji loterijní společnost postavila - tedy sloužit sportu a kultuře. „Sportu nyní slouží jen minimálně. Zaráží mě, když sportovci za její pronájem musí platit jeden milion korun za den. To mi připadá velmi špatné. Možná proto tam nemáme Davis cup. Proto tam nehraje Nymburk basketbal. Protože na to nemá,“ řekl Dobeš.

Do devíti dnů chce Dobeš představit, jak přesně rozdělí 270 milionů korun ze státního rozpočtu, kterými stát alespoň mírně nahrazuje sportovním svazům výpadek peněz od Sazky. „Tabulka je daná, představím ji 20. ledna. Opírá se o dvě kritéria - velikost členské základny a úspěšnost toho kterého sportu,“ informoval Dobeš. Peníze však nepošle přes ČSTV, jako to dosud dělala Sazka, ale účelovou dotaci ministerstvo poskytne přímo jednotlivým sportovním svazům.

Ve stejný den Dobeš představí také expertní tým pro financování sportu. O něm už se bavil například s šéfem fotbalového svazu Ivanem Haškem, majitelem nymburského basketbalového klubu Miroslavem Janstou či bývalým oštěpařem a nyní trenérem Janem Železným.

Mimořádná schůze výkonného výboru ČSTV, s 68 procenty akcií největšího akcionáře Sazky, na níž se bude jednat o postoji svazu k návrhům na řešení situace Sazky, se koná zítra. Dobeš vidí středeční schůzi ČSTV jako klíčovou. „Český sport může jít definitivně do propasti, nebo se může objevit výhled, že to může být svítání pro český sport,“ řekl ministr a vyzval svazy k odvaze pro radikální změnu.

Autor: mediafax, čtk, sal

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web