Dopad změn ve stavebním spoření: nejde o úspory, ale o úvěry

13.8.2010 8:34   |  

Pod heslem šetřit šetřit šetřit připravila vláda opatření, která omezí průtokový kanál zvaný státní podpora bydlení se stavebním spořením v čele. Rozvířila tím spekulace o tom, jak moc se sníží atraktivita stavebního spoření jakožto výnosné a bezpečné rodinné kasičky generující statisícové úspory použitelné po skončení smlouvy na cokoli.

Zdanění či snížení státní podpory, stejně jako zrušení daňových výjimek a daňových odpočtů, však bude mít dopad i na poptávku po úvěrech na bydlení.

Hlavní oběti změn budou trojího typu: majitelé kombinovaných hypoték, majitelé překlenovacích úvěrů a zájemci o menší úvěry bez zástavy nemovitosti. Proč právě tito lidé? V tuto chvíli se mluví o čtyřech zásadních změnách: státní podpora se sníží na polovinu či maximálně na dva tisíce korun ročně, výnosy ze stavebního spoření budou daněny standardní 15procentní sazbou, úspory ze stavebního spoření se státním příspěvkem budou muset být využity na bydlení a dojde ke zrušení možnosti odpočtu úroků z úvěrů od základu daně, což by mělo dopad na hypotéky stejně jako na úvěry ze stavebního spoření.

Překlenovák: trojí rána

Ačkoli přesná podoba nového zákona není dosud známa, jisté je, že z ní nebudou mít radost dlužníci s překlenovacími úvěry ze stavebního spoření. Takzvané meziúvěry jsou specifické tím, že si je můžete vzít hned po založení smlouvy o stavebním spoření, tedy aniž by vznikl nárok na úvěr řádný. Po mnoho let ale poté platíte úroky z celé půjčené částky a paralelně si dospořujete na stavebním spoření, než dojde ke splnění podmínek a překlopení meziúvěru na úvěr řádný s nižší úrokovou sazbou a klasickým anuitním splácením. „Překlenováky“ jsou přitom hitem posledních let: od roku 2003 se jejich počet více než zdvojnásobil a stavební spořitelny lidem půjčily na meziúvěrech více než 218 miliard korun.

Nyní budou tyto úvěry znevýhodněny nižší státní podporou na „dospořovacím účtu“ stavebního spoření i zdaněním výnosů, kdy uplatněním 15procentní daňové sazby budou de facto daněny splátky úvěru. Největší ránu ale meziúvěrům zasadí případné zrušení odpočtů od základu daně: ty jsou vzhledem k charakteru úvěru, kdy výše úroků v „dospořovací fázi“ neklesá, hodně vysoké. Vyčíslení ztráty dopadem změn můžete vidět v tabulce.

Kombíky na odstřel

Pokud skutečně dojde ke zrušení daňových odpočtů u všech zvýhodňovaných produktů, jako je kromě úvěrů na bydlení i penzijní připojištění a kapitálotvorné životní pojištění, ještě více zapláčou majitelé kombinovaných úvěrů. Ti si u banky vzali hypoteční úvěr, ze kterého splácejí pouze úroky (tedy opět z celé půjčené částky jako u meziúvěru) a paralelně uzavřeli životní pojištění nebo investují do podílových fondů. Po naspoření dostatečné částky by měli hypotéku jednorázově splatit. Právě tento typ úvěru velice spoléhal na daňový systém, který však prochází jednou změnou za druhou. Po sjednocení sazby daně z příjmu by nyní byli dlužníci připraveni o možnost odpočtů vysokých úroků z úvěru a případně i pojistného zaplaceného na životním pojištění. Jejich kombinace hypotéky a investic by se stala velice nevýhodnou.

Vysychání zdrojů

Navrhované změny zákona nakonec dopadnou i na všechny typy úvěrů ze stavebního spoření obecně: sníží atraktivitu stavebního spoření jako šetřicího produktu „na cokoliv“ a spořitelnám budou postupně vysychat zdroje pro úvěrování. Zatímco „překlenováky“ najdou snadnou alternativu v hypotečních úvěrech, negativní dopad pocítí zájemci o úvěry ze stavebního spoření na částky do půl milionu korun. Menší půjčky totiž stavební spořitelny poskytují bez nutnosti zástavy. Alternativa v podobě spotřebitelského úvěru je hodně drahá, v případě hypotéky budete muset kvůli několika set tisícům zastavit dům třeba za miliony.

Právě na nižší částky jsou úvěry ze stavebního spoření hojně využívány, ať již v kombinaci s hypotékou, nebo jako zdroj na méně nákladné rekonstrukce a přestavby. Také družstevní byty se bez nutnosti zástavy financují snáze.

Autorka je analytičkou společnosti Partners

Kam s armádou obchodních zástupců

S chystanými změnami ve stavebním spoření dostávají interní sítě stavebních spořitelen od vlády nůž na krk – buďto se rychle naučí nabízet i jiné finanční produkty, nebo se do několika let rozpadnou. Některé sítě doplňkové produkty nabízejí už nyní, ale obvykle jde o konzervativní produkty, jako jsou zajištěné fondy, penzijní připojištění nebo spořicí účty. Ty nejsou provizně zajímavé, takže síť neuživí. Stavební spořitelny tak budou muset vyhodnotit, jestli se jim do přeškolování vyplatí investovat: s rostoucí kvalitou a znalostí těchto lidí poroste i riziko jejich odchodu do firem, které jim dají zázemí a možnost skutečného finančního poradenství s širokým portfoliem produktů.

Autor: Lucie Drásalová

Komentáře

Čtěte také

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci v loňském roce objevili jen 2,7 miliard barelů nových zásob konvenční ropy, což je nejnižší údaj od roku 1947. Údaj za loňský rok rovněž představuje pouhou desetinu… více

Mobilní web