Dráhy vydají první mezinárodní dluhopisy

31.1.2011 7:27   |  

České dráhy chtějí letos vydat své první mezinárodní dluhopisy, celkem za 300 milionů eur. „Dnes procházíme ratingem, který chceme získat do konce dubna. To je první předpoklad, abychom mohli uvažovat o emisi mezinárodních bondů,“ řekl deníku E15 generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Výnosy chce firma investovat do nákupu nových vlaků, jen letos se celková investice může vyšplhat až na devět miliard korun.

Podle Žaludy vydání bondů umožňuje i loňské hospodaření Českých drah. Dráhy vykázaly zisk v řádu milionů korun, provozní zisk přitom přesáhl 1,6 miliardy korun. „Celkový výsledek táhnou dolů odpisy, to je hlavní nákladová položka,“ řekl ředitel.

Dráhy už mají první a zatím jedinou emisi dluhopisů za sebou. Předloni vydaly české dluhopisy v hodnotě dvou miliard korun. Dostaly se přitom do sporu s ministerstvem financí, které vydání drážních cenných papírů nepodpořilo. O mezinárodních bondech prý proto vedení drah s ministerstvem intenzivně jedná. „Jsem přesvědčen, že se nám podaří přesvědčit pana ministra o schopnosti drah své závazky splácet. Chápu, že stát jako stoprocentní vlastník má obavy, že mu některá společnost nadělá dluhy a nebude je moci splatit. Takové obavy jsou neopodstatněné,“ řekl Žaluda.

Za rok 2009 skončilo hospodaření drah celkově v miliardovém minusu. Dráhy letos chtějí zvýšit zisk na 300 milionů korun, provozní výsledek by se měl vyšplhat na necelé tři miliardy korun. Dráhy provozují drtivou většinu spojů „ve veřejném závazku“. Vlaky si objednávají ministerstvo dopravy a kraje, ročně za ně platí dvanáct miliard korun. Dráhy loni přepravily 163 milionů cestujících, zhruba stejně jako předloni. Tržby z jízdného ale vzrostly o 170 milionů korun. „Lidé jezdí na delší vzdálenosti,“ zdůvodnil to Žaluda.

Rozhovor s generálním ředitelem ČD Petrem Žaludou přineseme v zítřejším vydání.

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web