Brand story: Druhé největší finanční společnosti světa vybral jméno počítač

23.11.2010 9:03   |  

Společnost AXA slaví pětadvacetileté výročí své značky. Její skutečná historie je však mnohem delší: předchůdkyně, francouzská pojišťovací společnost Mutuelle de l’assurance contre l’incendie, byla založena už v roce 1816.

Zlomový okamžik

Rok 1985 se stal milníkem novodobé epochy této firmy. Tehdy Claude Bébéar, považovaný za tvůrce nové společnosti AXA, vymyslel novou, atraktivní značku pro pojišťovací firmu, jež se do té doby jmenovala Mutuelles Unies/Drouot.

A nebyl to bezvýznamný krok. Mnoho francouzských firem v posledních letech doplácelo na to, že jejich názvy byly pro cizince těžko vyslovitelné a zapamatovatelné – proto se například z firmy Compagnie Générale des Eaux stala Vivendi.

Vymýšlení nového názvu bylo poměrně komplikované. Bébéar chtěl, aby začínalo písmeny ze začátku abecedy – aby se v seznamech objevovalo na čelných místech. Mělo být také stejně vyslovitelné v každém jazyce, aby firmě ulehčilo zahraniční expanzi.

Toto zadání dostal počítač a ten nakonec vybral tři jména: Elan, Argos a AXA. Frankofonní zaměstnanci byli proti prvním dvěma, ve francouzštině Elan znamená myš a Argos lze vyslovit stejně jako argot, tedy výraz pro slang. Zvítězila AXA.

Dobývání světa

Poté, co byl v sedmdesátých letech Bébéar jmenován do čela předchůdkyně společnosti AXA, nastartoval její celosvětovou expanzi. Nyní AXA spravuje majetek v hodnotě 700 miliard eur, působí na většině trhů světa. Pozicí silného finančního hráče neotřásla ani současná finanční krize.

AXA nabízí škálu služeb, od tradičního pojišťovnictví přes nízkonákladovou banku až po vytváření firemních benefitů pro zaměstnance.

Bébéar i po svém odchodu z čela firmy AXA zůstal jejím čestným prezidentem, jeho majetek je odhadován na sto milionů eur.

Stabilizace

AXA neztrácí dech ani v posledních letech pod vedením současného prezidenta a hlavní tváři společnosti Henriho de Castriese, muže, který nevynechá jedinou příležitost, aby se ukázal na veřejnosti oblečen ve firemních barvách.

V roce 2008 stabilizovala dosavadní aktivity, vstoupila na trhy v Mexiku (akvizice ING Seguros, třetí největší pojišťovny v zemi za 1,5 miliardy dolarů) a v Turecku (akvizice padesátiprocentního podílu Oyak, druhé největší pojišťovny v zemi, ve společnosti AXA Oyak za 525 milionů dolarů).

V roce 2009 posílila svoji pozici ve střední a východní Evropě odkupem minoritních podílů EBRD v bývalé Winterthur a dolaďuje podobný obchod v Austrálii a na Novém Zélandu.

Elity a aristokracie

» Francouzské elity, včetně byznysových, se přednapoleonských tradic dosud nevzdaly. Prezident společnosti AXA je – jak jinak – šlechtic. Celým jménem Henri de La Croix de Castries, pátý hrabě z Castries, je potomkem starobylého rodu z Languedoku.
» Většinu lidí v nejvyšším vedení firmy AXA spojuje podobné vzdělání, jsou to absolventi nejelitnějších vysokých škol, takzvané grandes écoles, jež jsou dosud téměř jedinou možnou vstupenkou k budoucí vrcholové kariéře. Nejčastěji se v životopisech manažerů firmy AXA objevují školy École Nationale d’Administration (mezi absolventy patří vedle de Castriese například šéf ECB Jean-Claude Trichet či expremiér Dominique de Villepin) a École Polytechnique.
» Tu kromě zakladatele firmy AXA Claude Bébéara (na snímku nahoře vlevo) absolvoval například i současný šéf Société Générale Frédéric Oudéa či „otec“ slavné automobilky André Citroën.
» Mnoho šéfů uspělo již dříve. Viceprezident dozorčí rady firmy AXA Norbert Dentressangle je například zakladatelem stejnojmenné logistické firmy, největší ve Francii.
» Někteří manažeři, jako ředitel AXA France Nicolas Moreau, věnovali firmě AXA celou svou kariéru, jiní, jako například finanční ředitel a zástupce prezidenta Denis Duverne, pracovali ve státních službách – konkrétně na vysokých pozicích na ministerstvu financí.

AXA v číslech

» 96 milionů klientů po celém světě
» více než 216 tisíc zaměstnanců
» 400 tisíc akcionářů
» tržby za rok: 90,1 miliardy eur (rok 2009)
» roční zisk: 3,5 miliardy eur

AXA v České republice

» působí zde již 16 let
» provozuje zde pojišťovnu, penzijní fond, banku a investiční společnost
» celkem má téměř 700 tisíc klientů
» spravuje aktiva v hodnotě převyšující 70 miliard korun (včetně Slovenska)

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web