Držitelé karet Visa v Česku loni u obchodníku utratili 170 miliard

Výdaje držitelů platebních karet Visa v Česku u obchodníků stouply za finanční rok, který skončil v září 2015, meziročně o dvě procenta na 6,21 miliardy eur (zhruba 170 miliard korun). Počet transakcí v obchodech na kartu vzrostl o více než 17 procent na 56. Potvrdil to regionální manažer asociace Visa Europe pro ČR Marcel Gajdoš. Konkurenční společnost MasterCard výsledky za Česko neposkytuje.

 Platební karty
30.3.2016 13:04   |  

Podíl transakcí kartami Visa v obchodech stoupl z 30 na 32 procent. Nicméně v západní Evropě je podle něj poměr obrácený, když podíl plateb v hotovosti již nepřesahuje 30 procent. Celkový počet transakcí kartami Visa uskutečněných u obchodníků stoupl o 7,4 procenta na 224 milionů.

Za rozvojem používání platebních karet v ČR stojí podle Gajdoše zejména možnost hradit v prodejnách menší částky bezkontaktně, dále rostoucí využití karet při platbách v e-shopech a také rozšiřování sítě obchodníků přijímajících platby kartami. „Ačkoli se objem výběrů z bankomatu stále pohybuje kolem 68 procent z celkového objemu transakcí platebními kartami, současný trend nasvědčuje tomu, že se Češi začínají přeorientovávat na bezhotovostní transakce,“ uvedl Gajdoš.

Češi jsou se 70procentním podílem bezkontaktních plateb v Evropě v bezkontaktním placení na prvním místě

„Češi jsou se 70procentním podílem bezkontaktních plateb v Evropě v bezkontaktním placení na prvním místě,“ upozornil Gajdoš. Počet bezkontaktních karet Visa vzrostl o 19 procent na 3,1 milionu, počet bezkontaktních transakcí o 111 procent na 158,5 milionu a počet bezkontaktních terminálů o 55 procent na 85.500.

Počet vydaných platebních karet v Česku na konci roku 2015 vzrostl podle statistik Sdružení pro bankovní karty meziročně o 3,5 procenta na 11,421 milionu. Klienti bank vlastnili ke konci prosince 9,13 milionu debetních karet, přes dva miliony kreditních karet a 266 tisíc takzvaných charge karet. Nejvýrazněji, a to více než dvojnásobně, přibylo právě bezkontaktních karet.

Visa Europe je asociace zabývající se platebními technologiemi, kterou vlastní a provozují členské banky a další poskytovatelé platebních služeb ve 37 evropských zemích. V současnosti je v Evropě vydáno více než 500 milionů karet Visa, každé šesté euro je zaplaceno právě těmito kartami.

O kartách se více můžete dočíst na webu Finance.cz


Čtěte také:

Schváleno. Poplatek za platbu kartou nepřesáhne 0,3 procenta z částky

Lidé platí kartami stále více, počet plateb letos stoupl o čtvrtinu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web