Dubai World dohodl s hlavními věřiteli restrukturalizaci dluhů

20.5.2010 10:43   |  

Zadlužený dubajský konglomerát Dubai World se dohodl s hlavními bankovními věřiteli na restrukturalizaci dluhu 23,5 miliardy dolarů (zhruba 490,2 miliardy korun). Dohodu, která již nevyžaduje další podporu od vlády emirátu, ještě musí schválit banky mimo vyjednávací výbor. Ten zastupuje zhruba 60 procent bankovních věřitelů konglomerátu.

Návrh počítá s dvěma tranšemi nových dluhopisů, které budou mít splatnost pět a osm let. Banky si budou moci vybrat z rozpětí úrokové míry v závislosti na době splatnosti. Dubai World tak věřitelům zaplatí mimo dubajskou vládu 14,4 miliardy dolarů ve dvou splátkách. Během pěti let zaplatí 4,4 miliardy dolarů a deset miliard během osmi let.

Společnost Dubai World uvedla, že dluh vůči dubajské vládě ve výši 8,9 miliardy dolarů bude splacen emisí cenných papírů.

Akcie v Dubaji na zprávu zareagovaly pozitivně. Index DFM General vzrostl o 0,8 procenta, akcie Dubaj Islamic Bank, největší islámské banky ve Spojených arabských emirátech, vzrostly o 1,4 procenta. „Zpráva by měla dodat trhům jistotu, dokud se však neobjeví další bližší informace, reakce bude tlumena slabším vývojem na globálním trhu,“ Rabih Altun, manažer Duet Mena v Dubaji.

Analytici rovněž soudí, že zpráva o splacení dluhu spolu s úvěrovou krizí v Evropě a poklesem eura může přimět investory k obchodování na lokálních trzích. „Vzhledem k tomu, že euro jde dolů, tak budou trhy na Blízkém východě pro investory nyní více atraktivní a raději tak přesunou likviditu z Evropy a USA na lokální trhy,“ uvedl Mohammed Ali Yasin, šéf Shuaa Securities v Abu Dhabi.

Podle odhadů společnosti Shuaa Securities index DFM do konce května díky zprávě vzroste téměř o deset procent. Index od listopadu minulého roku, kdy dubajský konglomerát oznámil plány na odložení splátky dluhů, poklesl o 19 procent.

Plány konglomerátu odložit splátky dluhů loni v listopadu ochromily světové finanční trhy. Podnik předložil věřitelům plán restrukturalizace na konci března.

Autor: Prokop Havel

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web