Dubai World dostane na splátku dluhu 9,5 miliardy dolarů

25.3.2010 14:50   |  

Kauza Dubaj konečně spěje ke svému konci - vláda emirátu Dubaj totiž poskytne na restrukturalizaci klíčových polostátních firem Dubai World a Nakheel asi 9,5 miliardy dolarů. Většina z věřitelů emirátu tak dostanou své peníze zpět. Celkové dluhy Dubai World nyní činí 14,2 miliardy dolarů.

Do celkových dluhů konglomerátu Dubai World však nejsou zahnuty závazky vůči investičnímu fondu Dubai Financial Support Fund (DFSF). Věřitelé obdrží dvě tranše nových dluhopisů, které budou mít splatnost pět a osm let. Částku tak dostanou zpět všichni věřitelé kromě zmíněné DFSF

K největším věřitelům emirátu patří velké banky jako například HSBC Holdings, Royal Bank of Scotland, Lloyds Banking Group či Bank of Tokyo-Mitsubishi.

Akciový trh v Dubaji posílil po zprávě o 4,3 procenta, nejvíce od poloviny loňského prosince. Akcie developera DEmaar Properties, který se chlubí stavbou nejvyššího mrakodrapu na světě, poskočily o 8,8 procenta.

Smyslem pomoci je zajistit, že Dubai World i její developerská součást Nakheel budou i do budoucna hrát v rozvoji Dubaje klíčovou úlohu. Součástí nového financování bude rovněž 5,7 miliardy dolarů ze zbývajících prostředků, které už loni v prosinci poskytnul sousední emirát Abú Zabí, a z interních zdrojů dubajské vlády.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Patřila k nejobdivovanějším osobnostem planety, pro bývalé Československo získala jedenáct olympijských medailí. Komunistický režim ji prohlásil za nepřítele lidu, byla bez práce… více

Mobilní web