Počet podaných insolvenčních návrhů vzrostl skoro o 80 procent

4.5.2010 13:00   |  

Letos v dubnu bylo podáno 1291 insolvenčních návrhů, což je oproti loňskému dubnu nárůst o 78,6 procenta. Podle údajů společnosti Creditreform se počet insolvenčních návrhů od ledna letošního roku u právnických osob mírně stabilizuje. Oproti tomu u fyzických osob je patrný nárůst v počtu insolvenčních návrhů.

Zatímco loni v dubnu bylo na právnické osoby podáno 465 insolvenčních návrhů, letos jich bylo o devět méně. Na fyzické osoby bylo loni v dubnu podáno 258 insolvenčníh návrhů, letos ve stejném měsíci jich bylo 835.

Zhruba polovina insolvenčních návrhů právnických osob končí prohlášením úpadku. Řešení úpadku je možné dvěma způsoby - konkurzem nebo reorganizací.

Konkurz je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny. Konkurzů bylo letos v dubnu prohlášeno 137, což je v letošním roce poprvé pokles o 6,2 procenta.

Mezi největší firmy, na které byl v dubnu prohlášen konkurz, patří Orlet služby, Apetit food a Tranza. Další velkou firmou, která je také v konkurzu, je společnost Oděvní podnik, která se úpadek snažila řešit reorganizací. Nikomu z vedení ani z věřitelů se však nepodařilo sestavit reorganizační plán.

Růst insolvenčních návrhů u fyzických osob – spotřebitelů se v dubnu mírně zabrzdil. V dubnu požádalo o oddlužení 660 osob, ve 438 případech bylo oddlužení povoleno. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během pěti let splatit věřitelům alespoň 30 procent dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz.

Nejčastěji bylo v dubnu povoleno oddlužení lidem ve věkové kategorii 31 až 40 let, kteří z celkového počtu povolených oddlužení představovali 30 procent. Druhou nejvíce početnou skupinu tvoří lidé ve věku 41 až 50 let, kterých byla čtvrtina. Pětina lidí byla ve věku 51 až 60 let. Lidé do 30 let se na celkovém počtu podíleli 13 procenty, lidé starší 61 let pak 12 procenty.

Autor: Mediafax

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web