Důvěra soukromých investorů ve střední Evropě je nejnižší za tři roky | E15.cz

Důvěra soukromých investorů ve střední Evropě je nejnižší za tři roky

Důvěra soukromých investorů ve střední Evropě je nejnižší za tři roky
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Dennis Skley via Flickr

ČTK

Index důvěry investorů soukromého kapitálu ve střední Evropě klesl na nejnižší úroveň za tři roky. Hlavními důvody jsou obavy z odchodu Řecka z eurozóny, prohlubující se uprchlická krize a neuspokojivý růst čínského trhu, vyplývá z průzkumu poradenské společnosti Deloitte mezi finančními investory.

Třetina respondentů očekává, že se podmínky ještě zhorší. Tato skutečnost kontrastuje s výsledky jarního průzkumu, kdy téměř stejné procento dotázaných očekávalo zlepšení. I přesto jsou podnikatelé ohledně uzavírání nových obchodů optimističtí, polovina z nich dokonce zamýšlí více nakupovat, než prodávat, což je téměř dvakrát tolik než loni. To podle Deloitte dokládá schopnost soukromého kapitálu investovat v kterékoli fázi hospodářského cyklu.

„Trh se soukromým kapitálem ve střední Evropě má za sebou solidních dvacet let zkušeností. Ze statusu rozvíjejícího se trhu se již dávno vypracoval a zkušení obchodníci umí na klesajícím trhu velmi dobře rozeznat proticyklické příležitosti,“ uvedl partner Deloitte Garret Byrne.

Bude více kapitálu

Podle 53 procent odborníků bude v následujících měsících vypůjčený kapitál k dispozici ve větším měřítku, což je nejvíce od roku 2006. „To jsou velmi povzbudivé zprávy a velké zlepšení oproti minulému průzkumu, kdy hodnota dosahovala 33 procent,“ dodal Byrne.

V odvětví takzvaných start-upů panuje také znovu optimismus. Podle desetiny respondentů budou tyto firmy nejvíce konkurenceschopným aktivem. „Takto vysoké procento jsme v našem průzkumu ještě nezaznamenali. Ve střední Evropě se zrodila řada prvotřídních start-upů, které se pod vedením soukromého kapitálu staly předními světovými společnostmi,“ doplnil Byrne.

Sedm tipů do začátku pro mladé investory

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!