Důvěra soukromých investorů ve střední Evropě je nejnižší za tři roky

Index důvěry investorů soukromého kapitálu ve střední Evropě klesl na nejnižší úroveň za tři roky. Hlavními důvody jsou obavy z odchodu Řecka z eurozóny, prohlubující se uprchlická krize a neuspokojivý růst čínského trhu, vyplývá z průzkumu poradenské společnosti Deloitte mezi finančními investory.

ilustrační foto
12.10.2015 15:54   |  

Třetina respondentů očekává, že se podmínky ještě zhorší. Tato skutečnost kontrastuje s výsledky jarního průzkumu, kdy téměř stejné procento dotázaných očekávalo zlepšení. I přesto jsou podnikatelé ohledně uzavírání nových obchodů optimističtí, polovina z nich dokonce zamýšlí více nakupovat, než prodávat, což je téměř dvakrát tolik než loni. To podle Deloitte dokládá schopnost soukromého kapitálu investovat v kterékoli fázi hospodářského cyklu.

„Trh se soukromým kapitálem ve střední Evropě má za sebou solidních dvacet let zkušeností. Ze statusu rozvíjejícího se trhu se již dávno vypracoval a zkušení obchodníci umí na klesajícím trhu velmi dobře rozeznat proticyklické příležitosti,“ uvedl partner Deloitte Garret Byrne.

Bude více kapitálu

Podle 53 procent odborníků bude v následujících měsících vypůjčený kapitál k dispozici ve větším měřítku, což je nejvíce od roku 2006. „To jsou velmi povzbudivé zprávy a velké zlepšení oproti minulému průzkumu, kdy hodnota dosahovala 33 procent,“ dodal Byrne.

V odvětví takzvaných start-upů panuje také znovu optimismus. Podle desetiny respondentů budou tyto firmy nejvíce konkurenceschopným aktivem. „Takto vysoké procento jsme v našem průzkumu ještě nezaznamenali. Ve střední Evropě se zrodila řada prvotřídních start-upů, které se pod vedením soukromého kapitálu staly předními světovými společnostmi,“ doplnil Byrne.


Čtěte také:

Čína shání peníze na masívní výstavbu. Láká soukromé investory

Sedm tipů do začátku pro mladé investory

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web