Důvěra v eurozónu roste, dosáhla na dvouleté maximum

Důvěra v ekonomiku eurozóny v září rostla již pátý měsíc v řadě a dosáhla dvouletého maxima, a to díky sílícímu optimismu napříč všemi sektory. Ukázaly to páteční údaje, jež tak potvrzují, že se hospodářství států měnové unie zotavuje.

 ilustrační foto
27.9.2013 20:42   |  

Evropská komise uvedla, že index ekonomického sentimentu 17členného bloku jednotné měny vzrostl na 96,9 bodu ze srpnových 95,3 bodu. To je nejlepší výsledek od srpna 2011 a vyšší, než trhem očekávaných 96,0 bodu.

Lídři eurozóny, bojující s rekordní nezaměstnaností, očekávají růst i příští rok. „Je to poprvé za poměrně dlouhé období, kdy pozorujeme zlepšení v tolika zemích,“ řekl Frederik Ducorzet, vedoucí analytik eurozóny v Credit Agricole. „Vyvažují se zdroje růstu, které byly v počáteční fázi taženy hlavně průmyslovou výrobou.“

Tentýž index mapující širší Evropskou unii stoupl o 2,4 bodu na 100,6 bodu, a poprvé od července 2011 tak překonal hodnotu dlouhodobého průměru.

Pozitivní Itálie a Španělsko

V rámci eurozóny byl pozitivní trend obzvlášť silný ve třech z pěti největších ekonomik bloku, když index sentimentu vyskočil o 2,5 bodu v Itálii a ve Španělsku a o 1,6 bodu ve Francii. Důvěra v německou ekonomiku zůstala převážně beze změny.

Index podnikatelského klimatu – jiný ukazatel, jenž indikuje fáze obchodního cyklu – prakticky stagnoval, když se zlepšil pouze na minus 0,20 bodu ze srpnových minus 0,22 bodu.

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi dříve v září řekl, že aktuální ukazatele důvěry potvrzují předpoklad postupného zlepšování situace v ekonomice, která by v příštím roce měla získat pevnější základy.

„Tohle je další důkaz, že eurozóna pokračuje v růstu. Bohužel příliš pomalu, aby zlepšila situaci s nezaměstnaností a dluhové problémy,“ řekl Jonathan Loynes, vedoucí evropský analytik společnosti Capital Economics.


Čtěte také:

Nejdelší recese v historii eurozóny končí, Evropa začíná růst

Řecko bude potřebovat další pomoc, bojí se eurozóna

Přežije eurozóna? Ekonomové odpovídají podle toho, pro koho pracují

Autor: bre

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web