Důvěryhodnost stres testů pokulhává

10.3.2011 7:18   |  

Důležité parametry současných stres testů evropských bank, které mají zvýšit důvěru investorů v bankovní sektor starého kontinentu, byly regulátory nastaveny velmi volně. Stalo se tak navzdory neblahé zkušenosti z loňského léta, kdy byla testována připravenost evropských bank na nepravděpodobné scénáře ekonomického vývoje naposledy. Tehdejší testy byly finančními trhy vnímány také jako příliš laxní.

Některé scénáře, jimž jsou účetní rozvahy bank vystaveny, jsou ještě laskavější než ty, kterým se nepovedlo získat důvěru investorů v loňském červenci. Nové testy modelují situaci při patnáctiprocentním propadu akciových trhů, což je o dost méně, než s jakým propadem počítal loňský test. Žádné zpřísnění dalších klíčových parametrů také nebylo zaznamenáno.

Evropský regulátor EBA, vytvořený na začátku letošního roku, se snaží získat důvěru investorů a setřást nevalnou reputaci Evropského výboru orgánů bankovního dohledu – svého předchůdce.
„To, co bylo zatím zveřejněno, těžko změní mínění trhů o celém procesu. Loni to byl pouze vtip, proč by to nyní mělo být jiné?“ citoval deník Financial Times londýnského bankéře.

Loňské stres testy byly kritizovány za to, že jsou příliš lehce nastaveny a zbytky důvěryhodnosti ztratily, když bylo Irsko donuceno požádat o finanční pomoc. Dvě největší irské banky totiž těmito testy prošly, irská vláda však musela požádat o pomoc, aby z velké části zachránila právě tyto banky.

Uniklé informace o parametrech letošních testů přinesl minulý týden německý deník Handelsblatt. Scénář negativního ekonomického vývoje počítá s propadem ekonomiky eurozóny o půl procenta v letošním roce a o 0,2 procenta v příštím roce, také o mnoho méně než loni a v souladu s aktualizovanou prognózou růstu Evropské unie.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Na fotbalový stánek Bohemians má zálusk developer Ekospol

Na fotbalový stánek Bohemians má zálusk developer Ekospol E15 exkluzivně

Do vleklé hry o fotbalový stadion Ďolíček v Praze Vršovicích vstoupil podle informací deníku E15 nový hráč. Developerská společnost Ekospol realitního podnikatele Evžena Korce je… více

Komerční prezentace
Mobilní web