E-Invest chce Cupku zprostit funkce insolvenčního správce Sazky

2.5.2011 15:11   |  

aktualizováno Firma E-Invest navrhla zprostit insolvenčního správce loterijní společnosti Sazka Josefa Cupku funkce. Poukazuje například na jeho vazby se společností KKCG podnikatele Karla Komárka. Městský soud v Praze poté požádal Cupku, aby se se do tří dnů k tvrzením E-Investu podrobně vyjádřil. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku. Sazka je od konce března v úpadku. KKCG návrh označila za nesmysl.

E-Invest uvedl, že Cupka v minulosti působil jako správce konkurzní podstaty podnikatele Václava Fischera, v němž největšími věřiteli byly osoby ze skupiny KKCG. Další vazba mezi Cupkou a Komárkem je prý zprostředkována skrze společnost PGB Invest. E-Invest dále upozorňuje na Cupkovo údajné propojení s PPF a KKCG přes společnost Prima Lida a Chanty-Mansijskou banku. Poukázal i na to, že na Cupkův majetek byla nařízena exekuce.

KKCG důvody uvedené v návrhu odmítla. „Takové nesmysly jsme již dlouho nečetli. Logikou věci pánové ještě opomněli, jako důkaz podjatosti pana insolvenčního správce, uvést, že má třeba auto pojištěné u České pojišťovny, která patří do skupiny PPF nebo používá mobilní telefon u společnosti Telefónica O2, která je také jedním z věřitelů,“ uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Městký soud v Praze dnes také vyzval předsedu prozatímního veřitelského výboru Sazky Josefa Novotného, aby se do tří dnů k návrhu E-Investu vyjádřil. Prozatímní věřitelský výbor Sazky tvoří největší věřitelé firmy, a to KKCG, Moranda, Siderius, GTECH Corporation a Česká spořitelna. Firmy Moranda a Siderius patřily podnikateli Radovanovi Vítkovi, jeho věřitelskou pozici ale převzala PPF.

Vrchní soud v Praze v pátek zrušil opatření městského soudu, podle něhož Sazka mohla nakládat s majetkem nad 500 tisíc korun jen se souhlasem nuceného správce. Městský soud rozhodl o opatření 9. března na žádost tehdy předběžného insolvenčního správce Cupky, kterému se nelíbilo, že představenstvo Sazky předtím schválilo dvě smlouvy se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest.

Na základě první smlouvy měla údajně Sazka čerpat úvěr přibližně 2,5 miliardy korun poskytnutý společností Gladiolus, který měl být zajištěn majetkem Sazky. Druhá smlouva měla zřídit nový orgán, takzvaný řídící výbor, který by měl udílet pokyny představenstvu Sazky.

O Sazku dosud bojovala dvě uskupení investorů. Prvním zájemcem byly finanční skupiny PPF a KKCG, druhým spojení firem Penta a E-Invest, jejichž nabídku podporuje generální ředitel Sazky Aleš Hušák. Současně se věřitelé Sazky snaží zajistit si co nejsilnější pozici ve věřitelském výboru, který bude mít zásadní význam pro budoucnost Sazky. Při první schůzi věřitelů 26. května bude mít největší slovo věřitel s největším procentem pohledávek.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web