EBRD cílí na středovýchod Evropy

Velké evropské bankovní skupiny mohou letos urychlit odchod z neperspektivních regionů střední a východní Evropy. Některé z jejich dcer mohou skončit v rukách Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Vyplývá to z vyjádření hlavního ekonoma banky Erika Berglofa pro Reuters.

 euro (ilustrační foto)
15.1.2014 10:04   |  

„Dost velké množství dceřiných společností velkých bank osiřelo, budou potřebovat nové majitele, může tu pro nás být role, abychom zasáhli,“ uvádí Berglof s tím, že EBRD je připravena v řadě takových bank nakupovat podíly.

„Dá se očekávat, že banky tváří v tvář testům ECB mohou letos uvažovat o odchodu z některých regionálních trhů,“ uvádí Milan Lávička z J&T Banky. Experti nejčastěji zmiňují Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko a Ukrajinu.

Zlatými vejci naopak v hnízdech velkých bank zůstávají Česko, Slovensko a Polsko. „Odchod majitelů velkých českých bank z Česka neočekávám,“ uvádí rektor Bankovního institutu Pavel Mertlík.

Významněji ale EBRD podobu bankovního sektoru v Evropě nezmění. „Pokud EBRD zásadním způsobem nenavýší kapitál, stěží může výrazně ovlivnit finanční sektor v regionu, případně vlastnicky vstupovat do významnějších bank. A krom Ruska nikdo z dalších větších akcionářů EBRD o navyšování jmění zatím nestojí,“ uvádí Vojtěch Benda z BH Securities.


Čtěte také:

Bankovní unie se přiblížila, Česku ještě nehrozí

Banky zaplatí 47 miliard. Brusel vytáhl za manipulace se sazbami rekordní pokutu

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Pražský tým advokátní kanceláře Schoenherr v čele s Vladimírem Čížkem se podílel na právě uzavřené obří transakci v oblasti výroby kuchyňských zařízení. Francouzský výrobce… více

Komerční prezentace
Mobilní web