EBRD cílí na středovýchod Evropy | E15.cz

EBRD cílí na středovýchod Evropy

EBRD cílí na středovýchod Evropy
15. ledna 2014 • 10:04
Velké evropské bankovní skupiny mohou letos urychlit odchod z neperspektivních regionů střední a východní Evropy. Některé z jejich dcer mohou skončit v rukách Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Vyplývá to z vyjádření hlavního ekonoma banky Erika Berglofa pro Reuters.

„Dost velké množství dceřiných společností velkých bank osiřelo, budou potřebovat nové majitele, může tu pro nás být role, abychom zasáhli,“ uvádí Berglof s tím, že EBRD je připravena v řadě takových bank nakupovat podíly.

„Dá se očekávat, že banky tváří v tvář testům ECB mohou letos uvažovat o odchodu z některých regionálních trhů,“ uvádí Milan Lávička z J&T Banky. Experti nejčastěji zmiňují Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko a Ukrajinu.

Zlatými vejci naopak v hnízdech velkých bank zůstávají Česko, Slovensko a Polsko. „Odchod majitelů velkých českých bank z Česka neočekávám,“ uvádí rektor Bankovního institutu Pavel Mertlík.

Významněji ale EBRD podobu bankovního sektoru v Evropě nezmění. „Pokud EBRD zásadním způsobem nenavýší kapitál, stěží může výrazně ovlivnit finanční sektor v regionu, případně vlastnicky vstupovat do významnějších bank. A krom Ruska nikdo z dalších větších akcionářů EBRD o navyšování jmění zatím nestojí,“ uvádí Vojtěch Benda z BH Securities.

 

businessinfo.cz

  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou