ECB chce podpořit evropskou ekonomiku, sazby snížila na rekordní minimum

Bankovní rada Evropské centrální banky (ECB) snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 0,50 procenta. Chce tak podpořit evropskou ekonomiku, která podle dosavadních známek zůstává v recesi.

 ECB, Mario Draghi
2.5.2013 14:42   |  

ECB ke snížení základní sazby přistoupila poprvé za deset měsíců. Její krok by měl teoreticky pomoci podnikům tím, že sníží cenu peněz, které si banky půjčují u ECB. Finanční domy tudíž budou mít možnost poskytovat víc peněz ve formě úvěrů firmám i jednotlivcům, což by mělo v ekonomice vést k růstu výdajů.

ECB ke snížení sazby přistoupila po sérii horších ekonomických údajů z eurozóny a z Německa, které má největší ekonomiku v Evropě. Údaje za duben ukázaly prudký pokles ekonomické aktivity v Německu. Nezaměstnanost v zemích eura podle odhadu statistického úřadu Eurostat v březnu vzrostla na nový rekord 12,1 procenta. Míra inflace v eurozóně se minulý měsíc naopak snížila na tříleté minimum 1,2 procenta, čímž se vzdálila cíli ECB, která chce mít inflaci těsně pod dvěma procenty.

Měnovou politickou se zabývala i Česká národní banka, která opět ponechala úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 procenta. V uvolněné měnové politice a programu nákupů dluhopisů se podle svého středečního oznámení rozhodla pokračovat i americká centrální banka. Umožnily jí to údaje, podle kterých americká ekonomika vykazuje v poslední době známky opětného zpomalení.


Také čtěte:

Draghi: Reformy neděláme kvůli trhům, povedou ke spravedlivější společnosti

Japonská centrální banka překvapila


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Koloseum prošlo renovací za miliony eur, zaplatil ji soukromník

Koloseum prošlo renovací za miliony eur, zaplatil ji soukromník Fotogalerie

Slavné italské Koloseum je po rozsáhlých úpravách mnohem impozantnější, než tomu bylo dříve. Při opravách za miliony eur byla odstraněna patina a vyčištěna špína ze známé… více

Komerční prezentace
Mobilní web