ECB chce rozvolnit pravidla likvidity pro banky | E15.cz

ECB chce rozvolnit pravidla likvidity pro banky

ECB chce rozvolnit pravidla likvidity pro banky
Sazba zůstává. ECB ponechala základní úrok na jednom procentu. Její šéf Mario Draghi řekl, že eurozóna vykazuje signály stabilizace. ECB přesto snížila výhled letošního vývoje ekonomiky
• 
ZDROJ: reuters

pez

Evropská centrální banka lobbuje za volnější pravidla bankovní likvidity ve snaze ulehčit bankovnímu sektoru a předejít zhoršení dluhové krize. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na tři na sobě nezávislé zdroje.

Podle ní bojuje ECB, silně podporovaná francouzskou centrální bankou sledující zájmy tamních bank, proti novým přísným likviditním pravidlům. Navrhuje snížení požadavků na ochranný polštář držený pro případ úvěrové krize.

Návrh ECB se týká ukazatele LCR (liquidity cover ratio), což je minimální požadavek na likviditu (snadno prodejná aktiva), který je součástí souboru bankovní regulace Basel III a nutí banky držet dostatečnou likviditu na přečkání třicetidenního zamrznutí úvěrových linek, takzvaného credit crunche. LCR se snaží předejít opakování situace po pádu investiční banky Lehman Brothers v roce 2008.

ECB chce rozšířit seznam finančních instrumentů, které se budou zahrnovat do výpočtu požadované likvidity, a tím pomoci finančním domům. Podle zdrojů agentury naráží snahy ECB na odpor některých členů Basilejské komise pro bankovní dohled včetně amerických regulátorů.

Čtěte také:

Plán ECB? To je jako pěstovat si návyk na drogy, varují Němci

Draghi nedorazí na setkání centrálních bankéřů, má moc práce

Šéf Bundesbanky: ECB s nákupy dluhopisů riskuje

Pravidla LCR by měla naplno začít platit od roku 2015. Podle zprávy Basilejské komise pro bankovní dohled z loňského roku schází 212 největším světovým bankám k plnění nových požadavků likvidity dle LCR celkem 1,76 bilionu eur.

Autor: pez
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!