ECB: Fed ohrožuje evropský finanční systém

Evropská centrální banka (ECB) v polovině týdne varovala před nebezpečím, které ekonomice eurozóny hrozí vlivem blížícího se omezení kvantitativního uvolňování americkou centrální bankou (Fed).

ilustrační foto
29.11.2013 9:02   |  

Ve své poslední zprávě o finanční stabilitě ECB uvádí, že vnější rizika pro finanční systém eurozóny se – navzdory zlepšujícím se tržním podmínkám – od května zvýšila kvůli debatě Fedu o omezení současného programu odkupu aktiv v hodnotě 85 miliard dolarů měsíčně.

„Od května docházelo k významnému přecenění na dluhopisovém trhu především díky změně očekávaného vývoje monetární politiky ve Spojených státech. Toto přecenění bylo doprovázené zvýšenou kolísavostí měnových trhů a propadem aktiv na rozvíjejících se trzích,“ píše ECB ve zprávě.

Fed by mohl o začátku utahování přísunu nových peněz do ekonomiky rozhodnout již na svém prosincovém zasedání. Zásadní bude, jak dopadnou data o americké nezaměstnanosti a tvorbě nových pracovních míst, která se očekávají za týden.

Pokud pozitivně překvapí, mohlo by pro omezování tištění nových peněz hlasovat více členů měnového výboru Fedu, který rozhoduje o měnové politice americké centrální banky. Makroekonomická data z největší ekonomiky byla tento týden smíšená. Překvapil chicagský průmyslový index, zklamaly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.


Čtěte také:

Investoři s napětím čekají na prosincové zasedání FEDu

Vojtěch Benda: Sáhne ECB po další injekci?

Autor: pez

Komentáře

Čtěte také

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Evropská komise chce snížit emise oxidu uhličitého, pomoci tomu má větší prodej elektromobilů. Zákazníky má přesvědčit o jejich nákupu větší počet nabíjecích stanic. více

Mobilní web