ECB: Kvantitativní uvolňování funguje, vytváří ale tlak na banky a pojišťovny

Rekordně nízké úrokové sazby vytvářejí rostoucí tlak na pojišťovací společnosti a banky, uvedla Evropská centrální banka (ECB). Upozornila také, že případný masivní výprodej akcií a dluhopisů by mohl zhatit proces zotavování ekonomiky eurozóny.

Evropská centrální banka
28.5.2015 15:28   |  

Podle ECB se „prudce zvýšilo“ riziko, které představuje Řecko pro zbytek eurozóny. Vyhlídkám růstu řecké ekonomiky a nákladům řecké vlády na půjčky ale pomáhají opatření, jakými je například letos zahájený program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů.

Tento program, kterým se ECB snaží podpořit hospodářský růst v eurozóně, podle nedávného vyjádření vedoucích představitelů ECB funguje.


Přečtěte si rozhovor: Bankám zaplatí ztráty řečtí taxikáři a němečtí daňový poplatníci, říká William White


Centrální banka uvedla, že zmíněný program má ale i stinnou stránku. Vytváří totiž tlak na pojišťovny, pro které je stále těžší najít aktiva s takovými výnosy, které by jim pokryly náklady. Na bankovní společnosti pak opatření ECB vytváří tlak z hlediska jejich ziskovosti, uvedla ECB ve zprávě, kterou zveřejňuje dvakrát do roka.

Celkově pak existují pro finanční stabilitu eurozóny čtyři hlavní rizika. Největším z nich je podle viceprezidenta ECB Vítora Constancia případný masivní výprodej na akciovém a dluhopisovém trhu, který by mohl podkopat stále ještě nestabilní oživování ekonomiky celého měnového bloku. Obavy ale vyvolává také udržitelnost dluhu v soukromém a veřejném sektoru a špatné úvěry, které dusí účetní rozvahu bank. Znepokojivé je podle ECB i rozrůstající se stínové bankovnictví.


Čtěte také:

ECB poprvé od února nezvýšila řeckým bankám strop financování

Činitelé EU popřeli, že Řecko pracuje s věřiteli na dohodě

Reuters: Řecko s věřiteli začíná sepisovat technickou dohodu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web