ECB: Kvantitativní uvolňování funguje, vytváří ale tlak na banky a pojišťovny

Rekordně nízké úrokové sazby vytvářejí rostoucí tlak na pojišťovací společnosti a banky, uvedla Evropská centrální banka (ECB). Upozornila také, že případný masivní výprodej akcií a dluhopisů by mohl zhatit proces zotavování ekonomiky eurozóny.

Evropská centrální banka
28.5.2015 15:28   |  

Podle ECB se „prudce zvýšilo“ riziko, které představuje Řecko pro zbytek eurozóny. Vyhlídkám růstu řecké ekonomiky a nákladům řecké vlády na půjčky ale pomáhají opatření, jakými je například letos zahájený program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů.

Tento program, kterým se ECB snaží podpořit hospodářský růst v eurozóně, podle nedávného vyjádření vedoucích představitelů ECB funguje.


Přečtěte si rozhovor: Bankám zaplatí ztráty řečtí taxikáři a němečtí daňový poplatníci, říká William White


Centrální banka uvedla, že zmíněný program má ale i stinnou stránku. Vytváří totiž tlak na pojišťovny, pro které je stále těžší najít aktiva s takovými výnosy, které by jim pokryly náklady. Na bankovní společnosti pak opatření ECB vytváří tlak z hlediska jejich ziskovosti, uvedla ECB ve zprávě, kterou zveřejňuje dvakrát do roka.

Celkově pak existují pro finanční stabilitu eurozóny čtyři hlavní rizika. Největším z nich je podle viceprezidenta ECB Vítora Constancia případný masivní výprodej na akciovém a dluhopisovém trhu, který by mohl podkopat stále ještě nestabilní oživování ekonomiky celého měnového bloku. Obavy ale vyvolává také udržitelnost dluhu v soukromém a veřejném sektoru a špatné úvěry, které dusí účetní rozvahu bank. Znepokojivé je podle ECB i rozrůstající se stínové bankovnictví.


Čtěte také:

ECB poprvé od února nezvýšila řeckým bankám strop financování

Činitelé EU popřeli, že Řecko pracuje s věřiteli na dohodě

Reuters: Řecko s věřiteli začíná sepisovat technickou dohodu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web