ECB má dohlížet na všechny banky eurozóny

Evropská centrální banka (ECB) by měla dohlížet na všechny banky v eurozóně, včetně družstevních záložen a spořitelen. Napsal to německý deník Handelsblatt s odvolání na informace z Evropské komise.

 ECB
17.8.2012 11:59   |  

Nové opatření je podle německého listu součástí návrhu zákona o bankovním dozoru, který má Evropská komise předložit 11. září. S rozšířením dozoru na všechny bankovní ústavy ale nesouhlasí Berlín.

Německá kancléřka Angela Merkelová na posledním summitu Evropské unie na konci června signalizovala, že by chtěla podřídit dozoru ECB jen 25 největších bank v eurozóně.

„Plány na bankovní dozor pro systémově relevantní banky jsou na evropské úrovni na programu jednání,“ potvrdila Handlesblattu německá ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová. „U spořitelen a družstevních záložen, které se těší velké důvěře a velmi dobře prošly krizí, není ale potřeba dodatečná kontrola,“ uvedla ministryně.


Také čtěte:

Němečtí poslanci chtějí převrátit pravidla v ECB

Draghi zhatil naděje, řešení krize se nekoná

Draghi vzkázal trhům: Euro je nezvratné, krize ho nepoloží


O každodenní dohled nad bankami by se podle listu měly dál starat národní orgány, jako je v Německu Bafin a Bundesbanka. ECB by měla zakročit jen v případě, kdy objeví nebezpečná rizika. Evropská banka podle Handelsblattu beztak nemůže převzít kontrolu nad úplně všemi oblastmi bankovního dozoru. Podle informací z Bruselu se to týká například ochrany zákazníků.

Nové opatření se podle deníku může vztahovat jen na státy eurozóny. Ve zbývajících zemích EU, tedy i v Česku, bude dál bankovní dozor spadat pod příslušné národní úřady.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web