ECB na cestě k bankovní unii posiluje pravomoci

Dneškem počínaje začíná Evropa psát první kapitolu bankovní unie, která má propříště předejít kontinentálním finančním krizím. Evropská centrální banka totiž posiluje své pravomoci a prostřednictvím Jednotného mechanismu dohledu (SSM) oficiálně přebírá dohled nad 120 nejdůležitějšími bankami eurozóny, které dohromady spravují 80 procent majetku finančních institucí v zemích platících eurem.

ilustrační foto
4.11.2014 13:27   |  

Cílem SSM má být lépe předvídat a rychle řešit krizové situace v bankovní sféře eurozóny. Šéfkou úřadu je Danielle Nouyouvá. „Jednotný dohled nad bankami v eurozóně bude přísný, spravedlivý, nezávislý a poběží na denní bázi,“ uvedla toto pondělí na půdě Evropského parlamentu. Pravou rukou Noyouvé bude v úřadu Sabine Lautenschlagerová, členka řídícího výboru ECB.

„SSM má zvýšit a posílit finanční stabilitu a má rovněž zajistit rovnost podmínek dohledu nad bankami,“ uvádí Lautenschlagerová v tiskové zprávě ECB. Dalších 3500 bank eurozóny s menším strategickým systémovým význam zůstanou i nadále pod dohledem národních regulátorů, v případě problémových situací však kterákoli z těchto bank může nově skončit pod kontrolou ECB.

Pilíř bankovní unie

ECB přebírá kontrolu nad bankami v eurozóně krátce po skončení zátěžových testů, které prokázaly kapitálové mezery bezmála u pětiny největších reginálních finančních skupin. Celkově tak bankám v eurozóně chybělo v závěru loňského roku bezmála 25 miliard eur.

Jednotný bankovní dohled je prvním z pilířů plánované bankovní unie, dalšími jsou jednotné řešení bankovních problémů a jednotný systém pojištění vkladů. Českých bank se novinka prozatím přímo netýká.


Čtěte také:

Potvrzeno. Zátěžovými testy ECB neprošlo 25 evropských bank

Největší bance v eurozóně se daří, zisk Santanderu vzrostl o polovinu

Jaroslav Bukovský: Umřít se zdravým srdcem

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web