ECB nabízí další úvěry, banky z podpory růstu vyčerpaly sotva polovinu

Evropská centrální banka (ECB) poskytla komerčním bankám další část levných čtyřletých půjček, které jsou klíčovou součástí jejích nových opatření k podpoře hospodářského růstu a odvrácení deflace. Banky si vzaly skoro 130 miliard eur (3,6 bilionu korun), celkový zájem o tento program, označovaný jako TLTRO, však zůstává vlažný. Na ECB tak roste tlak, aby v příštím roce začala tisknout peníze na nákup vládních dluhopisů.

 ilustrační foto
11.12.2014 13:34   |  

Banky si peníze půjčily s velmi nízkou úrokovou sazbou, která činí 0,15 procenta. ECB doufá, že banky teď peníze půjčí firmám, které je použijí k vlastnímu růstu a nabírání nových pracovníků. Eurozóně by to mohlo pomoci v boji proti slábnoucímu hospodářskému růstu, vysoké nezaměstnanosti a hrozbě deflace.

Banky i s dnešní nabídkou zatím v rámci programu čerpaly celkem 212,4 miliardy eur z celkové nabídky 400 miliard eur, jež je stanovena do konce letošního roku.

Vývoj růstu HDP eurozóny (po čtvrtletích)

Oproti předchozím podobným nabídkám, po kterých banky „zaparkovaly“ většinu půjčených peněz zpět v ECB, je tentokrát čeká pokuta, pokud se rozhodnou pro stejný postup. Ekonomika eurozóny rostla ve třetím čtvrtletí pouze nepatrně, konkrétně o 0,2 procenta, a část analytiků tvrdí, že pro bankovní domy může být těžké hledat příležitosti k dalšímu úvěrování.

Podle ekonoma společnosti UBS Reinharda Cluseho eurozónu tlačí do stínu celosvětová nervozita. „Schopnost bank použít tyto finanční prostředky na nové úvěry je omezená,“ citovala jej agentura Reuters.


Čtěte také:

Juncker chystá investice k podpoře růstu, může jít jen o přemalované fondy

ECB připravuje trhy na velký zásah, inspiruje se Amerikou

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web