ECB: Nová bankovní regulace nezatíží ekonomické zotavení

13.9.2010 9:59   |  

Basilejský výbor pro dohled nad finančními trhy se o víkendu dohodl na parametrech nové regulace bank pod názvem Basilej III. Komerční banky budou podle nových pravidel muset držet větší objem kapitálu, aby dokázaly odolat finančním šokům. Podle člena bankovní rady ECB však změna nebude mít vliv na ekonomickém oživení.

Německý deník Die Zeit v pondělí uvedl, že soubor pravidel Basel III bude požadovat, aby banky disponovaly ukazatelem kapitálové přiměřenosti Tier 1 minimálně na úrovni šest procent. Navíc by pak měl být zaveden i kapitálový „polštář“ chránící banky v obdobích krizí, který ukazatel zvýší o další tři procentní body, návrh však počítal i s dalším anticyklickým polštářem v objemu tří procent pro období konjunktury.

Nová pravidla by měla být plně implementována do roku 2018. Podle analytiků se tak výrazně zvyšují požadavky na bankovní sektor mnoho bank bude muset navýšit svůj kapitál. „Z pohledu bank obchodovaných na pražské burze bude dopad změn na Komerční banku minimální. V případě Erste Bank pak bude záležet na ekonomickém vývoji v regionu,“ uvedl analytik společnosti Atlantik FT Milan Lávička.

Podle člena rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Erkki Liikanenena nová sada bankovních pravidel Basel III nebude mít negativní vliv na tempo ekonomického zotavení eurozóny. „Nezatíží to ani ekonomický růst, ani zotavení evropských ekonomik,“ uvedl Erkki Liikanen.

Změny ještě musí schválit představitelé skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 na listopadovém summitu. Nízký poměr kapitálu k aktivům byl podle internetového serveru BBC významným faktorem v poslední světové finanční krizi. Pravidla by podle BBC mohla vést minimálně v krátkém období k omezení nabídky bankovních půjček.

Akcie bankovního sektoru na akciových trzích po zprávě posilují. Index bank a finančních služeb vzrostl Londýně o 1,7 procenta. Finanční index MSCI AC v Asii vzrostl o 1,7 procenta, tedy nejvíce od 23. července letošního roku.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů aktualizováno

Ucpané středoevropské dálnice vyžadují dnes od časného rána od řidičů silné nervy. Na tranzitních cestách přes Rakousko do Slovinska, ale i na trasách mezi Rakouskem a Bavorskem… více

Mobilní web