ECB ostražitě sleduje růst cen komodit

23.1.2011 17:06   |  

Evropská centrální banka (ECB) pozorně sleduje růst cen ropy a dalších komodit kvůli jejich vlivu na vývoj spotřebitelských cen. "Musíme se mít na pozoru, aby se zabránilo sekundárním efektům plynoucím z vyšších cen komodit, řekl dnes v rozhovoru pro holandskou televizi prezident ECB Jean-Claude Trichet. Informaci přinesla agentura Reuters.

Trichet už v polovině ledna signalizoval, že ECB je připravena zabránit nadměrnému růstu spotřebitelských cen zvýšením úrokových sazeb. Většina ekonomů však neočekává brzké zpřísnění měnové politiky, neboť zadlužené země eurozóny stále bojují s recesí.

V prosinci se míra inflace v eurozóně vzrostla z 1,9 procenta na 2,2 procenta. Trichet přiznal, že ho tak výrazné zrychlení tempa růstu spotřebitelských cen překvapilo.

ECB však zatím nevidí žádná inflační rizika, která by ohrožovala cenovou stabilitu eurozóny, i když tempo růstu spotřebitelských cen může v nejbližších měsících, především z důvodu vývoje cen komodit, zůstat těsně nad dvěma procenty, tedy inflačním cílem banky. Na konci roku se však podle ECB zdražování opět zpomalí.

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Trump shání lidi do volebního štábu, hlásí se ale málokdo

Trump shání lidi do volebního štábu, hlásí se ale málokdo aktualizováno

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se rozhodl sestavit profesionální volební štáb, který by nahradil jeho skromný tým poradců z primárních voleb. Newyorský miliardář… více

Komerční prezentace
Mobilní web