ECB ostražitě sleduje růst cen komodit

23.1.2011 17:06   |  

Evropská centrální banka (ECB) pozorně sleduje růst cen ropy a dalších komodit kvůli jejich vlivu na vývoj spotřebitelských cen. "Musíme se mít na pozoru, aby se zabránilo sekundárním efektům plynoucím z vyšších cen komodit, řekl dnes v rozhovoru pro holandskou televizi prezident ECB Jean-Claude Trichet. Informaci přinesla agentura Reuters.

Trichet už v polovině ledna signalizoval, že ECB je připravena zabránit nadměrnému růstu spotřebitelských cen zvýšením úrokových sazeb. Většina ekonomů však neočekává brzké zpřísnění měnové politiky, neboť zadlužené země eurozóny stále bojují s recesí.

V prosinci se míra inflace v eurozóně vzrostla z 1,9 procenta na 2,2 procenta. Trichet přiznal, že ho tak výrazné zrychlení tempa růstu spotřebitelských cen překvapilo.

ECB však zatím nevidí žádná inflační rizika, která by ohrožovala cenovou stabilitu eurozóny, i když tempo růstu spotřebitelských cen může v nejbližších měsících, především z důvodu vývoje cen komodit, zůstat těsně nad dvěma procenty, tedy inflačním cílem banky. Na konci roku se však podle ECB zdražování opět zpomalí.

Autor: sal

Komentáře

Čtěte také

Letecká základna v Náměšti dostane investici za půl miliardy

Letecká základna v Náměšti dostane investici za půl miliardy

Do roku 2020 by měly na obnovu infrastruktury vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku směřovat investice za více než půl miliardy korun. Při své návštěvě Vysočiny… více

Mobilní web