ECB: Pokud Madrid požádá, budeme připraveni pomoci

Finanční trhy vyděsila zpráva, že Evropská centrální banka (ECB) odmítla plán španělské vlády dodat znárodněnému finančnímu ústavu Bankia devatenáct miliard eur vložením vládních dluhopisů do mateřské společnosti Bankie a jejich následnou výměnou za likviditu ECB.

bankovní krize
31.5.2012 9:04   |  

ECB však informace deníku Financial Times a agentury Bloomberg popřela s tím, že plán s ní nikdo nekonzultoval a že v případě zájmu je připravena madridské vládě poradit.

„Navzdory zprávám, které se objevily v médiích, nikdo s Evropskou centrální bankou nekonzultoval a ECB nevyjádřila názor na plány, které mají španělské úřady s rekapitalizací jedné z velkých španělských bank,“ uvedla ECB.

Spekulace o odmítnutí plánu španělské vlády se vynořily v době, kdy se výnosy španělských dluhopisů opět šplhají vzhůru. Výnos desetiletých státních bondů přesáhl 6,6 procenta a dostal se nejvýše od začátku roku. Blíží se k hranici sedmi procent, jež se obecně považuje za dlouhodobě neudržitelnou.


Čtěte také:

Komise chce společné evropské banky

FT: ECB odmítla plán pomoci španělskému ústavu Bankia

Žádný ze zájemců o euro neplní přístupová kritéria


Evropské akciové trhy se včera odpoledne mírně vzpamatovaly z dopoledních propadů a dostaly se do červené nuly. Od denního minima 1,2432 dolaru za euro se odrazila i společná evropská měna. Česká koruna včera nadále oslabovala až k úrovni 25,70 za euro. názory str. 15

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web