ECB prý chystá nový úvěrový rámec pro irské a další problémové banky

26.3.2011 15:50   |  

Evropská centrální banka (ECB) chystá nový dlouhodobější rámec pro dodávání peněžní likvidity irským a později i dalším problémovým bankám v eurozóně. Sdělil to dnes agentuře Reuters informovaný zdroj z kruhů centrálních bankéřů zemí eura.

Zpočátku bude nový úvěrový rámec určen irským bankám, které na tom jsou nejhůře a jejichž potíže dovedly Irsko do dluhové krize. Svůj plán by ECB měla oznámit příští týden spolu s výsledky nových zátěžových testů irských bank, uvedl zdroj. Později by měl být nový program k dispozici i bankám v dalších zemích eurozóny.

Nový rámec by měl nahradit nouzovou pomoc, kterou irským bankám nyní poskytuje irská centrální banka, uvedl zdroj. Podle něj by tento program neměl být časově předem ohraničen a řídit jej bude bankovní rada ECB, která bude stanovovat podmínky úvěrů případ od případu.

Listopadová finanční pomoc Irsku od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu krizi irských bank nevyřešila. Vklady jim nadále mizí a jiné banky jim nejsou ochotny půjčovat, takže jejich provoz zůstává zcela závislý na krátkodobých úvěrech ECB a irské centrální banky. U nich mělo šest irských bank na konci února nesplacené úvěry kolem 150 miliard eur (zhruba 3,7 bilionu korun).

Nová irská vláda jedná s ECB o zajištění střednědobého financování domácích bank již týdny. Nový rámec by mohl uklidnit trhy v době kolem zátěžových testů, jejichž výsledky se čekají 31. března. Podle zdrojů by testy měly ukázat, že irské banky potřebují doplnit kapitál o menší sumu než 35 miliard eur, která je pro ně určena v rámci záchranného balíku EU a MMF.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web