ECB prý ještě navýšila strop pro pomoc řeckým bankám v nouzi

aktualizováno Evropská centrální banka (ECB) podruhé za poslední dva dny zvýšila limit pro nouzové financování řeckých bank. Agentuře Reuters to sdělily nejmenované zdroje. Limit podle nich stoupl o "necelou miliardu eur" na zhruba 89 miliard eur (2,4 bilionu korun). Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů.

 Řecká centrální banka
23.6.2015 15:40   |  

Nejnovější telekonference Rady guvernérů ECB se konala po pondělním mimořádném summitu lídrů eurozóny věnovaném řecké krizi. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker po večerním jednání řekl, že nové návrhy, které řecká strana předložila svým evropským partnerům, jdou správným směrem.

ECB dříve zvyšovala limit programu ELA pro Řecko každý týden. Nyní o něm ale jedná prakticky denně, protože vkladatelé dál vybírají peníze kvůli hrozbě krachu jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli.

Dvě miliardy za tři dny

Podle nejmenovaného unijního činitele si Řekové za poslední tři dny vybrali z účtů zhruba dvě miliardy eur, napsala agentura AP.

„Peníze odtékají z řeckých bank rychleji než kdy dřív,“ sdělil podle AP nejmenovaný činitel. V aténských ulicích však nebyly patrné žádné známky tísně a fronty v bankách a supermarketech nebyly delší než obvykle, napsala AP.


Čtěte také: Řekové vybírají úspory, za jediný den zmizela z bank miliarda eur


Minulý týden ECB strop úvěrů z programu nouzového financování (ELA) zvýšila na zhruba 86 miliard eur a tento týden v pondělí údajně o další dvě miliardy eur. Rady guvernérů ECB se opět telefonicky spojí, kdykoli to bude nutné, sdělil dnes Reuters jeden ze zdrojů.


Čtěte také:

ECB náš bankovní systém padnout nenechá, tvrdí řecký státní tajemník

ECB údajně opět zvýšila limit nouzového financování řeckých bank

Řecký den D opět vyšuměl, aténská burza ale divoce rostla v očekávání dohody

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web