ECB rozšířila program nouzového financování pro řecké banky

Evropská centrální banka (ECB) zvýšila celkovou částku, kterou je v rámci programu nouzového financování ELA možné poskytnout řeckým bankám. Mechanismus byl rozšířen o zhruba pět miliard eur na 65 miliard eur, sdělily dnes vládní zdroje agentury Reuters i samotná řecká centrální banka.

Sídlo ECB ve Frankfurtu
12.2.2015 17:59   |  

Program nouzového financování ELA (Emergency Liquidity Assistance) nabízejí národní centrální banky v eurozóně komerčním bankám, které mají problémy s likviditou. ECB v tomto nouzovém mechanismu hraje klíčovou úlohu, neboť mechanismus vyžaduje její svolení.

Význam tohoto programu pro řecké banky vzrostl minulý týden, když se ECB rozhodla již dále nepřijímat řecké vládní dluhopisy jako zástavu za úvěry bankám. Řecké bankovní domy to připravilo o jeden ze zdrojů financování.

Nová řecká levicová vláda se snaží vyjednat se svými mezinárodními věřiteli nové podmínky splácení svého obřího dluhu. Ministři financí eurozóny se ale na středečním mimořádném jednání nedokázali s Aténami dohodnout na závěrečném prohlášení, jak postupovat v této otázce, ani na pokračování rozhovorů před novým jednáním naplánovaným na pondělí.

Zpráva o rozšíření nouzového programu podpořila k dalšímu růstu řecké akciové trhy a například bankovní index aténské burzy přidal více než 14 procent. Výnosy řeckých desetiletých dluhopisů naopak o 0,6 procentního bodu klesly a dostaly se na 10,4 procenta.

Vývoj indexu athénské burzy za poslední rok:

Guvernér rakouské centrální banky a člen Rady guvernérů ECB Ewald Nowotny dnes prohlásil, že rozhodování o nouzové lince ELA bude v rámci ECB probíhat pravidelně. Pokud se přitom podaří dospět k nové dohodě o řeckém dluhu, budou se řecké banky moci vrátit k běžným mechanismům financování ze strany ECB. Pokud jednání selže, dveře k nouzovým penězům se ale prý automaticky nezavřou.

„Domnívám se, že pokud zde bude nová dohoda, pak si myslím, že bychom se mohli vrátit ke starému systému,“ řekl dnes podle agentury Reuters Nowotny na semináři v Praze.


Čtěte také:

Řecko odmítlo návrh z Bruselu, další jednání začne až v pondělí

Tsipras jednal v Bruselu o řeckém dluhu, zůstává optimistou

Řecko trvá na opuštění dosavadního záchranného programu

Krok ECB srazil řecké akcie a přiblížil bankrot

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web