ECB v boji proti inflaci zvýšila úroky poprvé za téměř tři roky

7.4.2011 16:03   |  

aktualizováno Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta a ukončila tím období rekordně uvolněné měnové politiky vynucené finanční krizí a ekonomickým propadem minulých let. Prvním zvýšením úroků v eurozóně od července 2008 ECB zasáhla proti růstu inflačních tlaků v důsledku prudkého zdražování cen komodit.

Banka také naznačila, že v přitvrzování měnové politiky bude pokračovat, avšak opatrně. Šéf banky Jean-Claude Trichet po zasedání bankovní rady dal najevo, že úroky se budou muset dál zvyšovat, avšak dnešní krok by podle něj neměl být počátkem nepřetržité série. „Nerozhodli jsme dnes, že to bude první krok v sérii zvyšování úrokových sazeb,“ řekl.

Se zvýšením úroků počítali prakticky všichni oslovení analytici, protože Trichet zpřísnění měnové politiky překvapivě naznačil už na minulém zasedání bankovní rady ECB. Ekonomové však předpokládají, že s dalším zvyšováním úroků bude ECB zřejmě opatrná, a to hlavně kvůli potížím, které mají okrajové země eurozóny ohrožované dluhovou krizí.

ECB držela sazby na rekordním jednoprocentním minimu od května 2009. Na rekordním minimu v pásmu nula až 0,25 procenta už dlouho drží sazby rovněž americká centrální banka (Fed), ta však v letošním roce zřejmě k přitvrzení své politiky nepřikročí.

„ECB je první centrální bankou vyspělé ekonomiky, která zvýšila sazby, a toto rozhodnutí potvrzuje její pověst jednostranného bojovníka proti inflaci,“ řekl agentuře Reuters ekonom ABN Amro Nick Kounis. „Zvýšení je nepříjemné pro periferní země, ústřední členské země (eurozóny) však tento krok již nějakou dobu potřebovaly,“ dodal Kounis.

Trichet: Měnová banka ECB zůstává nadále uvolněná

Trichet uvedl, že nynější měnová politika ECB zůstává nadále velmi uvolněná a zaměřená na podporu ekonomické aktivity, To vzhledem k rizikům pro cenovou stabilitu znamená, že se bude muset dál přizpůsobovat, naznačil Trichet nutnost dalšího zvyšování úroků. „Rizika pro střednědobou cenovou stabilitu zůstávají zvýšený a je svrchovaně důležité zabránit druhotným inflačním efektům,“ řekl Trichet.

„Budeme velmi pozorně monitorovat veškerý vývoj s ohledem na rizika pro cenovou stabilitu,“ řekl Trichet. Tím podle analytiků naznačil, že v některých z příštích měsíců lze čekat další zvýšení sazeb, na květnovém zasedání to však zřejmě nebude.

ECB rovněž zvýšila své krajní sazby pro rozpětí krátkodobých úroků na mezibankovním trhu. Depozitní sazba stoupla o čtvrt bodu na 0,5 procenta a zápůjční sazba se zvýšila na dvě procenta.


ECB se ke zvýšení sazeb rozhodla den poté, co Portugalsko oznámilo, že bude po Řecku a Irsku třetí zemí eura, které požádá Evropskou unii o finanční záchranu před neschopností splácet dluhy. Oznámení Lisabonu však očekáváni trhu nezměnilo, protože se tak jako tak očekávalo. Trichet dnes přiznal, že ECB sama Portugalsko přesvědčovala o nutnosti přijmout pomoc.


ECB se obává, že letošní prudký růst cen ropy a potravin, který již bv EU výrazně zvedl inflaci spotřebitelských cen, posílí inflační očekávání, což by vedlo ke spirále vzájemně se posilujícího růstu mezd a cen. Míra inflace v eurozóně v březnu stoupla už na 2,6 procenta, a ještě více se vzdálila cíli ECB udržovat růst cen do dvou procent.

Velkým rizikem zvýšení sazeb v eurozóně je však jeho možný dopad na oslabené periferní země. Zatímco ekonomiky, které se již plně dostaly z hospodářské krize, jako například Německo, vnímají boj s inflací jako jednu z priorit, státy, které se dál potácejí v problémech, mají opačný názor. Zvýšení sazeb jim totiž může dál zvýšit už tak neudržitelně vysoké úvěrové náklady a může těžce dopadnout na tamní oslabené banky.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web