EGAP chce po státu miliardy navíc. Kvůli nové regulaci

Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) bude kvůli nové regulaci potřebovat od státu miliardy korun. Generální ředitel EGAP Jan Procházka v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) také řekl, že firma zvažuje prodej podílu v České exportní bance (ČEB) a plánuje emisi dluhopisů za jednu až dvě miliardy korun.

 EGAP
9.7.2015 21:26   |  

Peníze od státu bude EGAP potřebovat kvůli novým regulačním pravidlům Solvency II, která vyžadují výrazné navýšení kapitálu pojišťovny. „Ztráta nám ubírá peníze z rezerv a regulátor po nás chce, abychom měli ještě mnohem víc, než v minulosti,“ řekl Procházka s poukazem na loňskou téměř šestimiliardovou ztrátu v hospodaření EGAP, která byla v její historii dosud nejvyšší.

Kolik přesně bude EGAP ze státní pokladny potřebovat, Procházka neuvedl. Zatím podle něj existují jen hrubé odhady. Dotace státu by se ale neměly příliš lišit od předchozích let, kdy pojišťovna dostávala na navyšování kapitálu zhruba miliardu korun ročně. Cílem podle Procházky je, aby celková suma, která bude rozložena do šesti let, „nebyla dvouciferná“.

Také vydání dluhopisů by mohlo být zdrojem pro navýšení kapitálu

Právě pro navýšení kapitálu by EGAP mohla získat peníze prodejem svého pětinového podílu v České exportní bance. „Primárně jej samozřejmě nabídneme stávajícím akcionářům,“ řekl. Hlavními akcionáři ČEB jsou ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu.

Také vydání dluhopisů by mohlo být zdrojem pro navýšení kapitálu. „Plánujeme tedy vydat dluhopisy, které sice už z principu nebudou mít kvalitu kvazi-státního dluhopisu České republiky, ale my i akcionáři tento krok bereme jako plebiscit o tom, jestli EGAP potřeba je, nebo není,“ řekl Procházka. Možností je podle něj také prodej podílu 34 procent v úvěrové pojišťovně pro malé a střední podniky Kupeg.


Čtěte také:

EGAP letos plánuje pojistit vývoz za 45 miliard korun

Místo Ruska Turecko či Írán. Hospodářská komora hledá firmám nové trhy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Bernard plánuje druhý pivovar, investuje stovky milionů

Bernard plánuje druhý pivovar, investuje stovky milionů

Výstav Rodinného pivovaru Bernard stoupl za pět let o polovinu a jen loni meziročně o 14 procent. Nárůst produkce tak přiměl pivovar natěsnaný v historickém centru Humpolce začít… více

Komerční prezentace
Mobilní web