EGAP pojistila 36 miliard. Má nakročeno k rekordu

E15 exkluzivně Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) si na nedostatek byznysu rozhodně stěžovat nemůže. Minulý měsíc se dostala na hranici 36,3 miliardy korun. Jde o objem českého vývozu, který svými pojistnými produkty od začátku letošního roku pojišťovna podpořila. Serveru E15.cz to potvrdil šéf EGAP Jan Procházka.

 EGAP
6.6.2013 13:34   |  

Před několika týdny přitom EGAP odhadovala, že za celý letošní rok pojistí šedesát miliard korun. „Nic nás neomezuje v tom, abychom pojistili víc. Nesnažíme se ale o rekord, pokud budou kvalitní projekty, není důvod je nepojistit,“ tvrdí nyní šéf EGAP Jan Procházka a nevyloučil tak, že by EGAP mohla přesáhnout rekord pojištěného vývozu z loňkého roku v objemu 72 miliard korun.

Aktuální pojistná kapacita EGAP vychází na 280 miliard kourun. Vyčerpáno je z tohoto objemu přes 230 miliard korun. Vláda musela vzhledem k plánovaným transakcím EGAP navýšit pojistnou kapacitu pojišťovny o deset miliard korun už během jara. Největší byznys, který bude blokovat desítky miliard korun, se totiž má podepisovat v nejbližších měsících. Jde například o stavbu paroplynové elektrárny v iráckém Erbilu a počítat by se mělo i s obřím komplexem na výrobu vepřového masa v ruské republice Chakásie. Procházka zatím trvdí, že další navyšování kapacity v letošním roce nebude potřeba.

EGAP se nedávno pochlubila několika úspěšnými transakcemi. Jenom během dubna jich uzavřela jedenáct. Šlo například o energetický projekt v Argentině, pivovar v Etiopii nebo pekárnu v Mongolsku. Na začátku května pak pojistila dodávky za 15 milion eur určené pro výstavbu nemocnice v hlavním městě Gabonu Libreville. „Je zajímavé, že jsou buď malé anebo velké projekty. Úplně vymizel střední byznys,“ poznamenal k situaci na trhu Procházka.


Čtěte také:

Vyšší mzdy, propad zisku

Šéfem EGAP má být ekonom Jan Procházka

Obchodním náměstkem EGAP bude Marek Dlouhý


Autor: Petra Pelantová

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web