EGAP pojistila 36 miliard. Má nakročeno k rekordu

E15 exkluzivně Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) si na nedostatek byznysu rozhodně stěžovat nemůže. Minulý měsíc se dostala na hranici 36,3 miliardy korun. Jde o objem českého vývozu, který svými pojistnými produkty od začátku letošního roku pojišťovna podpořila. Serveru E15.cz to potvrdil šéf EGAP Jan Procházka.

 EGAP
6.6.2013 13:34   |  

Před několika týdny přitom EGAP odhadovala, že za celý letošní rok pojistí šedesát miliard korun. „Nic nás neomezuje v tom, abychom pojistili víc. Nesnažíme se ale o rekord, pokud budou kvalitní projekty, není důvod je nepojistit,“ tvrdí nyní šéf EGAP Jan Procházka a nevyloučil tak, že by EGAP mohla přesáhnout rekord pojištěného vývozu z loňkého roku v objemu 72 miliard korun.

Aktuální pojistná kapacita EGAP vychází na 280 miliard kourun. Vyčerpáno je z tohoto objemu přes 230 miliard korun. Vláda musela vzhledem k plánovaným transakcím EGAP navýšit pojistnou kapacitu pojišťovny o deset miliard korun už během jara. Největší byznys, který bude blokovat desítky miliard korun, se totiž má podepisovat v nejbližších měsících. Jde například o stavbu paroplynové elektrárny v iráckém Erbilu a počítat by se mělo i s obřím komplexem na výrobu vepřového masa v ruské republice Chakásie. Procházka zatím trvdí, že další navyšování kapacity v letošním roce nebude potřeba.

EGAP se nedávno pochlubila několika úspěšnými transakcemi. Jenom během dubna jich uzavřela jedenáct. Šlo například o energetický projekt v Argentině, pivovar v Etiopii nebo pekárnu v Mongolsku. Na začátku května pak pojistila dodávky za 15 milion eur určené pro výstavbu nemocnice v hlavním městě Gabonu Libreville. „Je zajímavé, že jsou buď malé anebo velké projekty. Úplně vymizel střední byznys,“ poznamenal k situaci na trhu Procházka.


Čtěte také:

Vyšší mzdy, propad zisku

Šéfem EGAP má být ekonom Jan Procházka

Obchodním náměstkem EGAP bude Marek Dlouhý


Autor: Petra Pelantová

Komentáře

Čtěte také

Tým hokejové NHL chce z haly ruského miliardáře pryč už po první sezoně

Tým hokejové NHL chce z haly ruského miliardáře pryč už po první sezoně Fotogalerie

V New Yorku možná vyroste další hala pro pořádání zápasů hokejové NHL, týmu Islanders se totiž loňský přesun do multifunkční arény ruského miliardáře Michajla Prochorova příliš… více

Mobilní web