EIB si chce letos půjčit 75 miliard eur

22.2.2011 20:23   |  

Evropská investiční banka očekává, že si v letošním roce půjčí 75 miliard eur (1,84 bilionu korun) a mohla by v příštích letech poskytnout více půjček zemím z oblasti Středozemního moře. V loňském roce EIB podepsala dohody o půjčkách v celkovém objemu 72 miliard eur, o rok dříve celkový objem půjček činil 79 miliard eur.

„Náš program financování pro letošní rok, jak schválila Rada ředitelů, je až 75 miliard eur,“ řekl prezident EIB Philippe Maystadt. Dodal, že banka by mohla v příštích dvou letech půjčit až šest miliard eur zemím z oblasti jižního Středomoří a Blízkého východu.

Peníze by tak mohly směřovat do zemí jako Alžírsko, Egypt, oblast Gazy, Izrael, Jordánsko, Libanon, Maroko, Sýrie a Tunis. Pokud to schválí Evropský parlament a členské státy, peníze by teoreticky mohla získat i Libye. Loni EIB poskytla tomuto regionu rekordních 2,6 miliardy eur. „Jsme připraveni učinit více, pokud bude nutné pomoci těmto zemím v přechodu k demokracii,“ uvedl Maystadt.

Prioritou EIB v investicích budou investice do tvorby nových pracovních míst. To zahrnuje přímé investice do nových továren, podpory malých a středních podniků, půjčky místním bankám a investice do infrastruktury, hlavně do dopravy a energetického sektoru.

Loni se objem přislíbených úvěrů snížil, protože evropské ekonomiky se stabilizovaly a zlepšily se podmínky na trhu pro velké firemní klienty. Ze slíbených peněz EIB loni uvolnila 59 miliard eur, o pět miliard více než před rokem.

Mluvčí EIB Nick Antonovics dodal, že banka počítá, že letos podepíše méně dohod o poskytnutí úvěrů než v roce 2010, protože ekonomiky se vracejí do normální situace. EIB obvykle poskytne méně peněz, než si půjčí, napsala agentura Reuters.

EIB je orgánem Evropské unie, jejími akcionáři jsou jednotlivé členské země EU. Mezi její hlavní obchodní aktivity patří poskytování dlouhodobých investičních úvěrů zejména na rozvoj infrastruktury. Řídí se pravidlem nefinancovat žádný projekt z více než padesáti procent. Finanční zdroje si půjčuje na mezinárodních kapitálových trzích.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web