EK pozastavila proplácení projektů z OPPI

11.4.2011 10:23   |  

Kvůli nedostatkům v řízení a kontrole operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) pozastavila Evropská komise (EK) proplácení projektů. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) s výtkami nesouhlasí a chystá odpověď. Informuje o tom server Česká pozice. Do roku 2013 má OPPI českým podnikatelům rozdělit zhruba 90 miliard korun.

Ministerstvo financí podle serveru Aktuálně.cz už minulý týden zastavilo certifikace projektů OPPI kvůli kritice z Bruselu, fakticky se tedy tok peněz z Bruselu zastavil. „EK je znepokojena určitými finančními okolnostmi OPPI, z něhož se financují projekty. Proto byly platby dočasně zastaveny. Komise doufá, že tato záležitost bude vyřešena v nadcházejících měsících,“ uvedla Marie-Pierre Jouglainová z tiskového oddělení evropského komisaře pro regionální politiku.

EK vytýká ministerstvu například nedostatky v řízení a kontrolním systému OPPI, netransparentní hodnocení projektů či pochybení v zavádění technické pomoci projektů.

Evropští úřední se podle MPO odvolávají na audit z loňského října, který zkoumal předchozí období, kdy vládl úřednický kabinet Jana Fischera. „Sedmdesát procent věcí se dá ihned vysvětlit. Připravujeme tento týden odpověď na dopis EK,“ řekl České pozici vysoce postavený zdroj z MPO, jenž si nepřál být jmenován. V rámci OPPI Česká republika poskytuje finanční podporu hlavně malým a středním firmám, většinu peněz dostávají z Evropské unie, asi 15 procent jde ze státního rozpočtu. Řídícím orgánem operačního programu je MPO, dotace zprostředkuje CzechInvest.

Z Bruselu podle severu Česká pozice rovněž neoficiálně zaznělo, že OPPI přes určité potíže patří spíše k těm lépe řízeným programům českých ministerstev. „Mnohem větším problémům čelí regionální operační programy a dotace, za něž odpovídá ministerstvo školství, tedy Vzdělávání pro konkurenceschopnost a Výzkum a vývoj pro inovace,“ uvedl server.

Autor: čtk, sal

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web