Ekonomiku srážejí banky a pojišťovny

Česká ekonomika mohla růst během léta o čtvrtinu rychleji, nebýt obrovských ztrát v peněžnictví a pojišťovnictví. Zatímco všechna ostatní odvětví hospodářství tlačila během třetího čtvrtletí Česko vpřed, banky spolu s pojišťovnami fungovaly jako brzda. Výstup obou odvětví od července do září propadl podle Českého statistického úřadu oproti loňsku o patnáct procent a připravil tak český hrubý domácí produkt o více než půl procenta.

Česká pojišťovna
1.12.2014 6:03   |  

Celkově přitom ekonomika vzrostla během třetího čtvrtletí meziročně o 2,4 procenta.

Bankovní i pojišťovací byznys trpí. Příčin je celá řada, od legislativních změn přes takřka nulové úrokové sazby až po stále spořivější klienty. „Hospodářský cyklus se v našem odvětví projevil se zpožděním. Na sektor tvrdě dopadly vyšší náklady spojené s novým občanským zákoníkem, rekordně ztrátové povinné ručení, ale i nedostatečný zájem lidí o životní pojištění,“ uvádí Tomáš Síkora z České asociace pojišťoven.

Právě obchod s rizikem stál za mohutným propadem odvětví. „Pokles nastal zejména v pojišťovnictví, mírně i v peněžnictví,“ uvádí Michal Široký ze statistického úřadu.

Na nepříznivé tržní podmínky žehrají i hlasy z bank. „Slabší poptávka po bankovních produktech aktivizuje boj o klienta, ať už prostřednictvím snižování cen, či uvolňování úvěrových standardů. Úroková marže klesla ve třetím čtvrtletí více než v předchozích třech měsících,“ uvádí Filip Fyrbach z GE Capital.

Jeho slova potvrzují i kvartální výsledky bank. Ty se podle dat ČNB ve třetím čtvrtletí oproti loňsku zhoršily. Ještě před rokem přitom patřil bankovní a pojišťovací byznys k růstovým lídrům ekonomiky. Loni v listopadu slavilo odvětví oproti roku 2012 šestnáctiprocentní skok.


Čtěte také:

Singer zpochybňuje statistiky. Ekonomika rostla více, než se uvádí

Česká ekonomika rostla rychleji, než se čekalo. Meziročně o tři procenta

Tečka za krizí? Ekonomika rostla nejvíc za poslední roky

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web