Equa bank dostala čtvrtmilionovou pokutu. Nespolupracovala s policií

aktualizováno Česká národní banka potrestala bankéře z Equa bank za to, že uherskohradišťské policii dostatečně neobjasnili, jakým způsobem banka poskytla půjčku jednomu ze svých klientů. Podle regulátora tak měla porušit zákon o bankách.

Ilustrační foto
6.8.2015 11:30   |  

Konkrétně policii zajímal úvěr v objemu 22 milionů korun poskytnutý bankou v květnu roku 2013, předmětem vyšetřování měl být způsob, jakým byla půjčka klientem čerpána. Podle regulátora neposkytla Equa bank o tomto klientském obchodu podléhajícím bankovnímu tajemství policii dostatek informací, čímž se dopustila správního přestupku.

„Equa bank byla opakovaně vyzvána k poskytnutí požadovaných podkladů v prosinci 2014 a do dubna 2015, kdy bylo prošetřování okolností sjednání zmíněného úvěru orgány činnými v trestním řízení odloženo, Equa bank požadované informace neposkytla. Equa bank se tak dopustila porušení povinnosti stanovené jí zákonem o bankách po dobu cca 5 měsíců,“ uvádí mimo jiné devítistránkový verdikt České národní banky.

„Equa bank se nedopustila porušení právních předpisů. Po celou dobu na žádost PČR řádně poskytovala všechny potřebné dokumenty a podklady orgánu činnému v trestním řízení a splnila tak veškeré požadavky Policie ČR. Zároveň je třeba uvést, že Policie ČR případ odložila. Nicméně banka se rozhodla sankci akceptovat, jelikož očekávané interní a externí náklady na další pokračování ve správním řízení mohou převýšit uloženou sankci,“ uvedla Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí Equa bank.

Vedle Policie ČR se banky na zmíněnou půjčku dotazovalo i Okresní státní zastupitelství v Uherském Hradišti. Podle všeho se jednalo o transakci, jejíž parametry byly podstatné v souvislosti s vyšetřováním trestného činu, který však zpráva regulátora blíže nepopisuje.

„Vzhledem k závažnosti jednání Equa bank dospěl správní orgán k závěru, že v posuzovaném případě nestačí daný správní delikt pouze projednat a v kontextu zjištěného skutkového stavu od potrestání upustit,“ uvádí mimo jiné zpráva České národní banky.


Čtěte také:

Fyzická dostupnost bank se zhoršuje. A nonstop linek je poskrovnu

Malé banky se po letech vrátily do zisku

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Asociace exportérů mezi svými členy zatím žádný zvláštní růst v měnovém zajišťování nepozoruje. Na pojistku proti silné koruně je podle exportérů i analytiků zatím brzo. více

Komerční prezentace
Mobilní web