Equa bank dostala čtvrtmilionovou pokutu. Nespolupracovala s policií

aktualizováno Česká národní banka potrestala bankéře z Equa bank za to, že uherskohradišťské policii dostatečně neobjasnili, jakým způsobem banka poskytla půjčku jednomu ze svých klientů. Podle regulátora tak měla porušit zákon o bankách.

Ilustrační foto
6.8.2015 11:30   |  

Konkrétně policii zajímal úvěr v objemu 22 milionů korun poskytnutý bankou v květnu roku 2013, předmětem vyšetřování měl být způsob, jakým byla půjčka klientem čerpána. Podle regulátora neposkytla Equa bank o tomto klientském obchodu podléhajícím bankovnímu tajemství policii dostatek informací, čímž se dopustila správního přestupku.

„Equa bank byla opakovaně vyzvána k poskytnutí požadovaných podkladů v prosinci 2014 a do dubna 2015, kdy bylo prošetřování okolností sjednání zmíněného úvěru orgány činnými v trestním řízení odloženo, Equa bank požadované informace neposkytla. Equa bank se tak dopustila porušení povinnosti stanovené jí zákonem o bankách po dobu cca 5 měsíců,“ uvádí mimo jiné devítistránkový verdikt České národní banky.

„Equa bank se nedopustila porušení právních předpisů. Po celou dobu na žádost PČR řádně poskytovala všechny potřebné dokumenty a podklady orgánu činnému v trestním řízení a splnila tak veškeré požadavky Policie ČR. Zároveň je třeba uvést, že Policie ČR případ odložila. Nicméně banka se rozhodla sankci akceptovat, jelikož očekávané interní a externí náklady na další pokračování ve správním řízení mohou převýšit uloženou sankci,“ uvedla Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí Equa bank.

Vedle Policie ČR se banky na zmíněnou půjčku dotazovalo i Okresní státní zastupitelství v Uherském Hradišti. Podle všeho se jednalo o transakci, jejíž parametry byly podstatné v souvislosti s vyšetřováním trestného činu, který však zpráva regulátora blíže nepopisuje.

„Vzhledem k závažnosti jednání Equa bank dospěl správní orgán k závěru, že v posuzovaném případě nestačí daný správní delikt pouze projednat a v kontextu zjištěného skutkového stavu od potrestání upustit,“ uvádí mimo jiné zpráva České národní banky.


Čtěte také:

Fyzická dostupnost bank se zhoršuje. A nonstop linek je poskrovnu

Malé banky se po letech vrátily do zisku

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web