Éra poplatků nekončí, banky inkasují na klientských investicích

Pětka největších domácích peněžních ústavů loni klientům srazila 29,3 miliardy korun, tedy jen o necelých dvě stě milionů méně než rok předtím. Ačkoli tradiční zdroje bankovních poplatků tváří v tvář sílícímu zákaznickému tlaku vysychají, výsledovky velkobank zachránila burza. Výběr poplatků z klientských investic totiž strmě roste.

Česká spořitelna
2.3.2016 6:48   |  

České spořitelně tak například celkový příjem z poplatků navázaných na vedení účtů, úvěry a platby kartami proti loňsku o 15 procent klesl, poplatkové inkaso z klientských obchodů s cennými papíry naopak o 12 procent vzrostlo. Právě spořitelna si přitom z tržního koláče českých poplatků uzmula nejvíce, a to přes deset miliard korun.

„Loňský výběr poplatků byl ovlivněn zejména vyšším příjmem z investičních produktů, což kompenzovalo pokles výnosu z tradičních produktů,“ potvrzuje i mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Banka si tak loni přilepšila na poplatcích takřka o půl miliardy korun. Více na poplatcích ale od klientů vybraly i Komerční banka nebo UniCredit.

Pět největších bank loni klientům srazilo na poplatcích 29,3 miliardy korun, jen o necelých dvě stě milionů méně než rok předtím.

„S klesajícími úroky na běžných depozitních produktech se klienti více zajímají o investování, objem investic nám tedy roste,“ říká Klára Pačesová z České spořitelny.

Početnější investorská základna z řad klientů zároveň začíná banky lákat k myšlence, jak je lépe vytěžit. „V loňském roce jsme v případě investičních produktů mírně zvýšili vstupní poplatky,“ uvádí Petr Plocek z UniCredit, která si loni celkově přilepšila takřka o 300 milionů korun.

Příliv peněz do smíšených fondů

„V loňském roce nastal poměrně masivní příliv peněz do smíšených investičních fondů, z větší části se tak stalo prodejem těchto produktů v pobočkách bank. Pro bankovní skupiny je to výnosově zajímavé, vedle vstupních poplatků inkasují jejich sesterské investiční společnosti pravidelné poplatky za správu,“ uvádí investiční analytik Partners Aleš Tůma.

Podle něho nejsou v bankovních nabídkách výjimkou konzervativní fondy s úrovní poplatků odpovídající podstatně rizikovějšímu investičnímu profilu.


Čtěte také:

Nejabsurdnější poplatek u bank je za zadání příkazu přes internet

Ruský holding odvolal převzetí Zuno Bank, Raiffeisen si ji možná nechá

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí Fotogalerie

Kandidátů na nového lídra toryů je zhruba pět. Borisi Johnsonovi, který vedl kampaň za odchod Británie z EU, může při konečném rozhodování uškodit právě jeho nekompromisní kritika… více

Komerční prezentace
Mobilní web