Ernst & Young čelí žalobě kvůli Lehman Brothers

30.12.2010 8:36   |  

Newyorský generální prokurátor Andrew Cuomo podal žalobu na účetní a auditorskou společnost Ernst & Young. Viní ji z účetního podvodu, který pomáhal krýt problémy zkrachovalé banky Lehman Brothers.

Ernst & Young je obviněna z toho, že pomohla bance Lehman Brothers odstranit z bilance aktiva za desítky miliard eur, a vytvořila tak falešný dojem likvidity společnosti. K tomu měly použít kontroverzní postup označovaný jako Repo 105. Ernst & Young podle soudního vyšetřovatele používala tento postup již od roku 2001, a těsně před pádem banky v září 2008 tak instituce vytvořily dojem, že banka snižuje objem investic takzvaně na dluh (investice s půjčenými prostředky). Ve skutečnosti tomu tak ale nebylo. Krach banky Lehman Brothers byl největším bankrotem v dějinách USA.

E&Y se stále drží svého prohlášení, podle kterého je společnost pevně přesvědčena, že její práce v Lehman Brothers odpovídala všem profesním standardům. Experti očekávají, že prokurátor bude po firmě chtít vysokou pokutu.

Auditorské společnosti se před soud dostávají jen zřídka, poslední velký případ se týkal poradenské společnosti Arthur Andersen, obviněné z podílu na účetním skandálu společnosti Enron, který se provalil v roce 2001 a přinutil Enron vyhlásit bankrot. Arthur Andersen nebyla nakonec uznána vinnou, ale její jméno bylo natolik poškozeno, že se společnost již nikdy nevrátila ke své činnosti.

E&Y je obviněna z toho, že bance Lehman Brothers pomohla vytvořit falešný dojem dobré finanční kondice

Autor: pez

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web