Erste Bank snížila nedostatek kapitálu | E15.cz

Erste Bank snížila nedostatek kapitálu

Erste Bank snížila nedostatek kapitálu
Erste
• 

Zdeněk Pečený

Jedné z největších bankovních skupin v regionu střední a východní Evropy – rakouské Erste Bank – se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku podařilo razantně snížit nedostatek regulatorního kapitálu. Jednou z příčin je nečekaný růst zisku o čtyři procenta, nad odhady analytiků, kteří podcenili pokles tvorby opravných položek na špatné úvěry.

Erste se v posledním kvartále roku 2011 podařilo snížit nedostatek kapitálu vyměřeným Evropským bankovním úřadem (EBA) na 166 milionů eur ze 743 milionů eur na konci třetího čtvrtletí. To zvedlo ukazatel kapitálové přiměřenosti podle pravidel EBA na 8,9 procenta, evropské banky musejí dosáhnout poměrného ukazatele Tier 1 ve výši devíti procent na konci letošního června.

„Podnikli jsme potřebné kroky, abych omezily naše nejádrové aktivity ještě výrazněji, než jsme činili v posledních letech,“ uvedl generální ředitel Erste Adreas Treichl. „To nám pomohlo vylepšit náš jádrový kapitál a jsme na nejlepší cestě splnit devítiprocentní požadavek EBA,“ dodal Treichl.

České spořitelně loni stoupl čistý zisk na 13,6 miliardy

„Výsledky hodnotíme mírně pozitivně. Vývoj kapitálové přiměřenosti je pozitivní a domníváme se, že banka bude schopna naplnit požadavky EBA z vlastních zdrojů,“ komentoval výsledky Tomáš Tomčány, analytik Patrie. „Výhled zůstává neutrální. Letos očekáváme růst provozního zisku o 2,3 procenta,“ dodal Tomčány. Akcie Erste včera na pražské burze posilovaly až o pět procent.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!