Erste Bank snížila nedostatek kapitálu

29.2.2012 14:23   |  

Jedné z největších bankovních skupin v regionu střední a východní Evropy – rakouské Erste Bank – se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku podařilo razantně snížit nedostatek regulatorního kapitálu. Jednou z příčin je nečekaný růst zisku o čtyři procenta, nad odhady analytiků, kteří podcenili pokles tvorby opravných položek na špatné úvěry.

Erste se v posledním kvartále roku 2011 podařilo snížit nedostatek kapitálu vyměřeným Evropským bankovním úřadem (EBA) na 166 milionů eur ze 743 milionů eur na konci třetího čtvrtletí. To zvedlo ukazatel kapitálové přiměřenosti podle pravidel EBA na 8,9 procenta, evropské banky musejí dosáhnout poměrného ukazatele Tier 1 ve výši devíti procent na konci letošního června.

„Podnikli jsme potřebné kroky, abych omezily naše nejádrové aktivity ještě výrazněji, než jsme činili v posledních letech,“ uvedl generální ředitel Erste Adreas Treichl. „To nám pomohlo vylepšit náš jádrový kapitál a jsme na nejlepší cestě splnit devítiprocentní požadavek EBA,“ dodal Treichl.

Tuzemská dcera rakouské Erste – Česká spořitelna – v loňském roce zvýšila zisk o 13,2 procenta. Čtěte více.

Rakouská Erste Bank za celý loňský rok vykázala ztrátu ve výši 719 milionů eur a to navzdory překvapivě dobrému čtvrtému čtvrtletí, ve kterém vydělala 254 milionů eur, tedy asi o 15 procent více než v průměru očekávali analytici. Náklady na tvorbu opravných položek meziročně klesly o šest procent na 408 milionů eur a to navzdory setrvalému růstu podílu špatných úvěrů. Na konci loňského roku jejich podíl vzrostl na 8,5 procent ze 7,6 procenta na konci roku 2010.

„Výsledky hodnotíme mírně pozitivně. Vývoj kapitálové přiměřenosti je pozitivní a domníváme se, že banka bude schopna naplnit požadavky EBA z vlastních zdrojů,“ komentoval výsledky Tomáš Tomčány, analytik Patrie. „Výhled zůstává neutrální. Letos očekáváme růst provozního zisku o 2,3 procenta,“ dodal Tomčány. Akcie Erste včera na pražské burze posilovaly až o pět procent.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web