Erste Group přemýšlí o změně loga

27.3.2011 18:23   |  

Ve dvanácti zemích střední a východní Evropy lze poznat bankovní domy ze skupiny Erste podle typického loga – červeného S. Na Ukrajině, kde skupina také působí, ale od dubna narazíte na červený čtverec. Jde o důsledek sporů mezi rakouskou bankou a Svazem německých spořitelen (DSGV), kterému historicky logo patří.

Podle německého Weltu mezi Vídní a Berlínem probíhá spor o poplatky za používání loga. Ze současného asi milionu eur ročně by DSGV ráda zvedla poplatky až na desetinásobek.

Už dekádu platí úmluva mezi DSGV a jeho rakouskou odnoží o používání loga. Jenže mezitím se Erste značně rozrostla a klienti ve střední a východní Evropě si logo spojují s rakouskou bankou, a ne se sítí německých zemských spořitelen. DSGV proto chce vyšší poplatky a případ ukrajinské dcery Erste ukazuje, že dohoda je obtížná.

Přestože třeba v Rakousku má Erste nárok na používání loga až do roku 2020 s možností prodloužení, pro skupinu je problém působit na trhu s více logy. „Náš cíl je jasný. Pokračovat pod jednou značkou,“ řekl německému listu předseda Rakouského svazu spořitelen Michael Ikrath, jehož nejvýznamnější součástí je právě Erste.

Proto skupina už začala uvažovat o rebrandingu současného červeného S, jehož marketingová hodnota se odhaduje na 50 milionů eur. „Debata s Erste už začala, zda logo nezměnit,“ potvrzuje Ikrath. Taková změna by se dotkala i zdejší České spořitelny. Ta v září 2002 provedla zatím poslední rebranding, když tradiční logo z červených zploštěných iniciál ČS nahradila červeným S rakouské skupiny s modrým názvem společnosti.

„Nebude-li v září poznat, že s logem se mění i kvalita služeb, pak zasloužíme být předhozeni kanibalům,“ burcoval tehdy někdejší šéf spořitelny Jack Stack. Tehdy Česká spořitelna na komplexní změnu image vynaložila 850 milionů korun, pouhá změna loga by stála méně.

Autor: David Klimeš

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web