Erste Group: Rapidní zlevňování úvěrů nečekejte

4.10.2010 6:35   |  

Zátěžový test potvrdil solidní úroveň kapitalizace Erste Group. Jak si společnost vede od začátku roku a jaký má výhled do konce roku? Odpověděla nám Markéta Jammalová, manažerka Erste Group pro vztahy s investory.

Dobrý 2. kvartál

Druhý kvartál tohoto roku byl ve znamení pokračující silné výkonnosti. Poměr nákladů k výnosům se výrazně zlepšil na 48,8 % v 1. pololetí roku 2010. Čistý zisk se snížil o 4,1% na 471,9 milionů eur. „Bylo to však především kvůli menšinovým podílům,“ zdůrazňuje Markéta Jammalová.

Čistý zisk na akcii a návratnost kapitálu se také snížily, což však bylo podstatně ovlivněno rozšířenou kapitálovou základnou.

Zajímalo nás také, jaká je situace s likviditou. „Máme solidní vkladovou základnu, kde poměr úvěrů k vkladům se zlepšil na 112,4 procenta. Více než 50 procent dlouhodobého financování za rok 2010 již bylo pokryto zvýšeným zájmem o privátní umístění,“ říká Jammalová.

Erste Group si vedla výjimečně dobře během složitého hospodářského období a je ideálně umístěna pro kapitalizování budoucích růstových příležitostí ve střední a východní Evropě.

Výhled společnosti

Většina trhů střední a východní Evropy již vystoupila z recese. Například Slovensko počítá v roce 2010 s rychlejším růstem HDP než je průměr EU. V Rumunsku bude oživení zpomaleno, očekává se, že k opětovnému růstu dojde po roce 2011.

Aktuální vývoj akcií Erste Bank na BCPP sledujte zde

Státy EU čeká pomalé hospodářské oživení, které bude zpočátku poháněno spíše exportem než domácí poptávkou. „Je v tuto chvíli poměrně dost složité předpokládat rychlost ekonomického oživení a zlepšení kvality aktiv, tudíž zůstanou rizikové náklady zatím na úrovni roku 2009. Takže žádné rapidní zlevňování úvěrů nečekejte,“ upozorňuje Jammalová.

Zdroj: investicniweb.cz

Autor: Michael Šolín, investicniweb.cz

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web