Erste Group snížila pololetní zisk o 4,1 procenta

30.7.2010 9:28   |  

Rakouská bankovní skupina Erste Group snížila v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 4,1 procenta na 471,9 milionu eur (zhruba 11,7 miliardy Kč). Banka však dosáhla dobrých výsledků u provozního zisku a úrokových výnosů.

Erste Group dosáhla pozitivního výsledku u provozního zisku, který meziročně vzrostl o 12,1 procenta na 1,991 miliardy eur a výrazně překonal očekávání analytiků. „Výrazný rozdíl mezi ziskem před zdanění a čistým ziskem je dán růstem minoritních podílů v souvislosti se zlepšením hospodaření rakouských spořitelen, kde více jak 90 procent zisku tvoří právě minoritní podíly,“ uvedl analytik společnosti Atlantik FT Milan Lávička.

Čistý úrokový výnos se zvýšil o 7,2 procenta na 2,685 miliardy eur především díky zlepšení úrokové marže na 3,04 procenta. Čisté příjmy z poplatků a provizí zaznamenaly v prvním pololetí silný nárůst o 8,6 procenta na 965 milionů eur.

„Erste Group pokračovala v úspěšném vývoji ze začátku roku 2010. Velkou oporou nám přitom byla vynikající hodnota provozního zisku, která byla i ve druhém čtvrtletí vyšší než jedna miliarda eur, pokračující stabilizace rizikových nákladů a postupné zlepšování fundamentálních hospodářských ukazatelů ve střední a východní Evropě,“ prohlásil předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl.

Mezi dceřiné společnosti Erste Group ve střední a východní Evropě patří také Erste Bank Maďarsko, rumunská Banca Comercială, Erste Bank Chorvatsko, Erste Bank Srbsko a Erste Bank Ukrajina.

Analytici vnímají výsledky spíše neutrálně, pozitivní jsou provozní ukazatele a úrokové výnosy, naopak rizikové náklady jsou vysoké. „Na zveřejněná čísla neočekáváme žádnou výraznější tržní reakci,“ uvedl Lávička.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web