Erste Group snížila pololetní zisk o 4,1 procenta

30.7.2010 9:28   |  

Rakouská bankovní skupina Erste Group snížila v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 4,1 procenta na 471,9 milionu eur (zhruba 11,7 miliardy Kč). Banka však dosáhla dobrých výsledků u provozního zisku a úrokových výnosů.

Erste Group dosáhla pozitivního výsledku u provozního zisku, který meziročně vzrostl o 12,1 procenta na 1,991 miliardy eur a výrazně překonal očekávání analytiků. „Výrazný rozdíl mezi ziskem před zdanění a čistým ziskem je dán růstem minoritních podílů v souvislosti se zlepšením hospodaření rakouských spořitelen, kde více jak 90 procent zisku tvoří právě minoritní podíly,“ uvedl analytik společnosti Atlantik FT Milan Lávička.

Čistý úrokový výnos se zvýšil o 7,2 procenta na 2,685 miliardy eur především díky zlepšení úrokové marže na 3,04 procenta. Čisté příjmy z poplatků a provizí zaznamenaly v prvním pololetí silný nárůst o 8,6 procenta na 965 milionů eur.

„Erste Group pokračovala v úspěšném vývoji ze začátku roku 2010. Velkou oporou nám přitom byla vynikající hodnota provozního zisku, která byla i ve druhém čtvrtletí vyšší než jedna miliarda eur, pokračující stabilizace rizikových nákladů a postupné zlepšování fundamentálních hospodářských ukazatelů ve střední a východní Evropě,“ prohlásil předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl.

Mezi dceřiné společnosti Erste Group ve střední a východní Evropě patří také Erste Bank Maďarsko, rumunská Banca Comercială, Erste Bank Chorvatsko, Erste Bank Srbsko a Erste Bank Ukrajina.

Analytici vnímají výsledky spíše neutrálně, pozitivní jsou provozní ukazatele a úrokové výnosy, naopak rizikové náklady jsou vysoké. „Na zveřejněná čísla neočekáváme žádnou výraznější tržní reakci,“ uvedl Lávička.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web