Erste Group zvedla loni čistý zisk o 12,4 procent

25.2.2011 8:32   |  

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, zvýšila v loňském roce čistý zisk o 12,4 procenta na 1,02 miliardy eur (zhruba 25 miliard korun). Provozní zisk zvýšila o 5,7 procenta na 3987,9 milionu eur (asi 97,7 miliardy korun), což byl nejvyšší provozní zisk v historii skupiny.

„Erste Group dosáhla v roce 2010 nejvyšší hodnoty čistého zisku od roku 2007. Zasloužil se o to zejména výborný vývoj na Slovensku, vynikající provozní zisk a první pokles rizikových nákladů od roku 2004,“ uvedl předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl.

Podle něj bylo hospodářské prostředí výrazně ovlivněno návratem hospodářského růstu ve střední a východní Evropě. Trhy rovněž začaly zohledňovat fakt, že země střední a východní Evropy mají ve srovnání se zeměmi západní a jižní Evropy nižší stupeň zadlužení, dodal.

Vlastní kapitál Erste Group se zvýšil o 6,9 procenta na 13,6 miliardy eur (zhruba 333,3 miliardy korun). Představenstvo rakouské společnosti, s jejímiž akciemi se obchoduje také na pražské burze, navrhne valné hromadě dividendu pro rok 2010 opět ve výši 0,65 eura na akcii.

V letošním roce očekává skupina na všech trzích Erste Group ve střední a východní Evropě mírný růst. Některé země (Česká republika a Slovensko) budou moci stavět na solidním vývoji v roce 2010, naproti tomu Rumunsko by mělo překonat recesi až v letošním roce.

Erste Bank je jednou z nejsilnějších skupin ve středoevropském regionu. Poskytuje finanční služby 17,5 milionům klientů v 3200 pobočkách v osmi zemích. Do skupiny Erste patří vedle České spořitelny Slovenská sporiteľňa. Banka rovněž působí v Rumunsku, Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku nebo na Ukrajině.

Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů v Česku, loni meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 4,5 procenta na 12,05 miliardy korun. Provozní zisk banky meziročně stoupl o 1,4 procenta na 26,7 miliardy korun.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web