Erste Group zvedla loni čistý zisk o 12,4 procent

25.2.2011 8:32   |  

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, zvýšila v loňském roce čistý zisk o 12,4 procenta na 1,02 miliardy eur (zhruba 25 miliard korun). Provozní zisk zvýšila o 5,7 procenta na 3987,9 milionu eur (asi 97,7 miliardy korun), což byl nejvyšší provozní zisk v historii skupiny.

„Erste Group dosáhla v roce 2010 nejvyšší hodnoty čistého zisku od roku 2007. Zasloužil se o to zejména výborný vývoj na Slovensku, vynikající provozní zisk a první pokles rizikových nákladů od roku 2004,“ uvedl předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl.

Podle něj bylo hospodářské prostředí výrazně ovlivněno návratem hospodářského růstu ve střední a východní Evropě. Trhy rovněž začaly zohledňovat fakt, že země střední a východní Evropy mají ve srovnání se zeměmi západní a jižní Evropy nižší stupeň zadlužení, dodal.

Vlastní kapitál Erste Group se zvýšil o 6,9 procenta na 13,6 miliardy eur (zhruba 333,3 miliardy korun). Představenstvo rakouské společnosti, s jejímiž akciemi se obchoduje také na pražské burze, navrhne valné hromadě dividendu pro rok 2010 opět ve výši 0,65 eura na akcii.

V letošním roce očekává skupina na všech trzích Erste Group ve střední a východní Evropě mírný růst. Některé země (Česká republika a Slovensko) budou moci stavět na solidním vývoji v roce 2010, naproti tomu Rumunsko by mělo překonat recesi až v letošním roce.

Erste Bank je jednou z nejsilnějších skupin ve středoevropském regionu. Poskytuje finanční služby 17,5 milionům klientů v 3200 pobočkách v osmi zemích. Do skupiny Erste patří vedle České spořitelny Slovenská sporiteľňa. Banka rovněž působí v Rumunsku, Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku nebo na Ukrajině.

Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů v Česku, loni meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 4,5 procenta na 12,05 miliardy korun. Provozní zisk banky meziročně stoupl o 1,4 procenta na 26,7 miliardy korun.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Čínští lékaři mohou dál působit ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, a to na základě výjimky ministerstva zdravotnictví. Tradiční čínská medicína se tak dál bude prosazovat v… více

Mobilní web